Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?


Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

22 Mart 2019 Güncelleme: Android virüs koruma uygulamaları telefonunuzu hatta internetinizi bile mutlaka yavaşlatır. Ayrıca çoğu sahte virüs uygulaması ve reklamlarda çıkan “virüs var” uyarılarına da tıklamayın.

www.andropedi.com


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 »

    Ecrin  (misafir)
  16.04.2016-14:09
  E

  Android telefona

    gamze  (misafir)
  22.05.2016-20:16
  g

  Telefonum general.mobile discovery air 2 bazen kendi kendine telefonumun ekranı kapaniyor. Ve donuyor sorun varmıdır.

    ayan  (misafir)
  23.05.2016-13:04
  a

  Ben internete girdiyim zaman, telefonunuzda virus var diye bir yazi geliyor. Acaba gercekten telefonumda virus ola bilirmi?

    gamze  (misafir)
  23.05.2016-16:25
  g

  Andropedi sorularımızı yanıtsız bırakmayın

    andropedi  (üye)
  28.05.2016-16:37
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzda virüsle ilgili bir sorun yok. Ekran koruyucu taktıysanız yakınlık sensörünü engelliyor olabilir. Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürürseniz büyük ihtimal düzelecektir.

    ipek  (misafir)
  15.06.2016-15:28
  i

  Merhaba oncelikle telefonumdaki bazi albumlerdeki resimler silinmis virusle bi alakasi var mi daha önce boyle biseyle karsilasmadim

    Yakup  (misafir)
  18.06.2016-13:34
  Y

  Bana google da virus var diyo ama sorun yok

    naz  (misafir)
  07.07.2016-00:53
  n

  Meraba bi sosyal paylaşım sitesinden cloundfront lu bi link geldi tıkladım ama bisey indirmeye basladı ve hemen gitti ekrende bile cok az gözüktü kayboldu sorduğumda sadece ses kaydı attığını soyledi anlamadım bende sonra virüs mü acaba diye clean master vs indirdim.tehtid bulundu falan dedi sms galeri.vs tehlikede dedi düzeltmeye calıstım ilk basta hep hata veriyodu simdi yok gecmis midir bunun adı gerçekten sadece ses mi.gonderiliyo bi linti sadece anlamadım anlatır mısınız ne yapmalıyım telefonuma bundan sonra program vs sildim.wp ı bile s3mini bu arada

    andropedi  (üye)
  07.07.2016-12:36
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba. Telefonunuza indirdiğiniz bir dosyanın telefonunuza ve size zarar vermesi için o dosyanın apk dosyası olması ve o dosyaya tıklayarak programı telefonunuza kurmanız gerekir. Yani sadece telefonunuza dosya indiyse ve siz o dosyayı açarak telefonunuza kurmadıysanız hiçbir sıkıntı yok. Clean Master ve antivirüs programlarını telefonunuzdan kaldırabilirsiniz, kullanmanıza gerek yok.

    naz  (misafir)
  07.07.2016-13:41
  n

  Şarkılarıma bisey indi ses kaydı göndermiş gerçekten acıp dinledim ama linkte cloundfrontlu bisey yazıyodu google da virüs tarzı biseylerde diyince iskillendim bu program nedir bilgi alabilir miyim ama gönderdiğin de sanırım bisey yok ses kaydı alt tarafı diyip geçmeli miyim bi de zaten antıvurisleri ilk indirdigimde hep virüs var bilmem ne diyo kurunca geçio silip tekrar indiriyorum aynı şeyi söylüyo hesaplarımız twhlikwde kurtardık bilmem silmeyin programı gibi ne yapmalıyım

    naz  (misafir)
  07.07.2016-13:48
  n

  Antıvirus programlarına inanmıyorum galeriniz tehlikede bilmem ne diyo cm security indirin diyo indirdim ilk bi aplock gibi bisey nw yani ekran kilidiyle mi virüslerden korucam her bi de silinen foto sarkk vs geri gelebilir mi . Fabrika ayarları bu isi geri çözer mi bütün sorularıma cvp verirseniz cok .sevinirim simdiden teşekkür ediyorum

    andropedi  (üye)
  07.07.2016-22:02
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Silinen fotoğraf ve şarkıların geri getirilmesi çok zor bir durum. Olmaz diyebiliriz.
  Size gelen ses kaydı dosyasını telefonunuzdan silseniz yeterli.
  Antivirüs programları Android için tamamen hikaye. Hiçbir zaman yüklemenize gerek yok.
  Son olarak eğer içinizin rahat etmesini istiyorsanız telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz fakat anlattıklarınıza göre buna gerek yok gibi gözüküyor.

    Oğuzhan  (misafir)
  09.07.2016-10:57
  O

  Selamun Aleykum. İnternet tarayıcınız ağır hasar görmüş deyip turbo caner adlı programa yönlendirildi 1-2 defa bu ne anlama geliyor. Teşekkürler.

    doOb  (üye)
  09.07.2016-11:48
  andropedi
  Yorum: 2
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, tarayıcınızın hasar gördüğü falan yok. Kandırma amaçlı mobil reklamlar bunlar. Geri tuşuna basarak böyle reklamlardan ve sayfalardan ayrılarak hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

    anonim  (misafir)
  11.08.2016-12:46
  a

  Yukarıda bir arkadaş telefonunun ‘GM Discovery Air 2” olduğunu beyan etmiş. ve ekranın kendi kendine kapandığını belirtmiş. öncelikle ”GM Discovery Air 2” adlı bir telefon yok. ”GM Discovery Air” var ve bunun opsiyonel olarak 1Gb/2Gb RAM modelleri var. sorununuza gelirsek, Air model cihazlarda şu an 4.4 KitKat yazılımı var. bu sürümde ekran kapanma süresi varsayılan olarak 15sn. gibi kısa bir süre. bu ayarı bildirim panelini iki parmağınızla indirip çıkan bölümden değiştirebilir, ya da Menü>Ayarlar>Ekran>Uyku Süresi Yolunu izleyerek düzeltebilirsiniz. probleminiz devam ediyorsa lütfen en yakın telpa komünikasyon bayisine başvurunuz.

    Sude  (misafir)
  01.09.2016-21:18
  S

  Mrhb telefonum gm discovery air bu sistem güncelleme msj geliyor.bende güncellendi.telefonum kapandı yeniden başlattı kendini.sizce kendini yeniden başlattığı için yeni sıfır bir telefon alınmış gibi mi oluyor içeriği merak ettim de.

    Sude  (misafir)
  01.09.2016-21:20
  S

  Ve içine yeni programda indi

    İlayda  (misafir)
  01.10.2016-17:58
  İ

  Mrhb telefonum gm discover air.play stirdan uygulama indirince diyoki depolama alanı dolu .uygulamalar inmiyor.telefonumun içindeki uygulamalarin yarısını sildim aynı problem devam ediyor.bude kendi kendine kökten kapanıp açılıyor.telefonumu formatlasam duzelirmi yoksa teknik servise mi gotursem

    İlayda  (misafir)
  02.10.2016-11:02
  İ

  Bide kendi kendine uygulamar biliniyor.

    İlayda  (misafir)
  02.10.2016-11:03
  İ

  Lütfen hemen cvp yazarmisiniz.

    suna okur  (misafir)
  22.03.2017-02:16
  s

  telefonuma güncelleme uyarısı geldi. Güncelledim; ne yazık ki o andan itibaren mesaj yazamıyorum. Güncelleme diye virüs mü bulaştı?

    Burcu  (misafir)
  17.01.2018-22:09
  B

  Merhaba benim telefonum sony Xperia z 5 premium iki ay önce telefonumdan banka kartı ile alış veriş yapmıştım ev de masaüstü bilgisayarım da var ama kartım hacklenmiş ama nasıl olduğunu bilmiyorum dosya falan da indirmedim, telefonuma virüs programı yükledim önlem olarak virüs buldu ve temizledi,şimdi telefonum güvenli midir acaba tekrar kartımla işlem yapabilir miyim acaba tekrar aynı şey başıma gelmesini istemiyorum

    andropedi  (üye)
  19.01.2018-13:23
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, büyük ihtimalle eğer bilgisayarınızda da banka hesabınıza giriş yapıyorsanız bu bahsettiğiniz hesap çalınma işlemi ya bilgisayardan ya da bankamatikler aracılığı ile yapılmış olabilir. Android telefonunuza bulaşacak bir virüsle böyle bir hesap çalınma işleminin yapılma ihtimali oldukça düşük. Yani öncelikle bankamatik kartı işlemlerinizi, bilgisayardan yaptığınız banka işlemlerini şüpheli durumlar için kontrol etmenizi öneririz. Bu ihtimaller içinde telefonunuzdan bu işin yapılmış olma ihtimali en son sıradadır. Tabi bu sadece bir yorum. Adli işlemler için başvurmanız gerekiyor.

    Keremhan  (misafir)
  23.05.2018-14:32
  K

  Meraba. Cihaz bakımından depolama alanını temizlerken line uygulaması için (dikkatli ol) uyarısı veriyor bunun sebebi nedir.
  Diyer sorum görüntülü arama foto paylaşımlarını sosyal medya haricindeki 3. Kişiler virüsle yada ne bilim herhangi başka bir ugulama ile android telefonlardaki foto ve görüntülü aramayı görebilirmi?

    andropedi  (üye)
  23.05.2018-23:12
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Line uygulaması büyük ihtimal telefon arama özelliğini de kullanabildiği için dikkatli olun uyarı veriyordur. Böyle bir uygulama telefonunuzda çok fazla izin kullandığı için uyarı yapıyor da olabilir.
  İkinci sorunuzun cevabı ise hayır. Yani kolay veya basit bir yolla kimse fotoğraflarınızı ve görüntülü aramalarınızı göremez. Çok çok teknik ve ileri seviyede özel olarak hazırlanmış bir uygulamanın sizin telefonunuza kasıtlı olarak yüklenmiş olması gerekir ki bu ihtimal de çok düşük. Bu konuda güvende olmanız için telefonunuzun ayarlar sayfasından uygulamalar bölümünde bulunan uygulamaları ara sıra incelemeniz yeterli. Fakat dikkatli olun, çünkü o listede telefonda yüklü gelen ve telefonun çalışması için gerekli olan uygulamalar da bulunabilir.

    Keremhan  (misafir)
  24.05.2018-14:05
  K

  Bilgilendirmede bulunduğunuz için teşekürler.

    Emine  (misafir)
  14.06.2018-23:42
  E

  Merhaba!
  Whatsapp’da gönderilip silinen mesajlara bakabilmek için “Notification History” uygulamasını indirmiştim.Çok karışık duruyordu, tam anlamayınca uygulamayı kaldırdım..Ama sonra bildirim seslerim artmaya başladı.Mesela whatsapp’dan 1 mesaj geliyor.Mesaj geldiği an bildirim geliyor , kendi ayarladığım ses ile..Sonradan bazen 1 bazen 2 kez daha bildirim geliyor , farklı bir seste..
  Bunun sebebi nedir? Nasıl düzeltebilirim?
  Virüs, sıfırlarsan düzelir diyorlar ama çok anlamıyorum.Başka yolu var mıdır?

    Emine  (misafir)
  15.06.2018-12:08
  E

  Lütfen cevap verin
  Az önce bir mesaj gelmişti
  Ama 5-6 bildirim geldi bu sefer
  Güvenlik sorunu mu bu?
  Anlamıyorum

    andropedi  (üye)
  15.06.2018-14:42
  andropedi
  Yorum: 1317
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba, öncelikle virüs olmadığı kesin. Kaldırdığınız notification history uygulamasından da gelemez. Whatsapp uygulamasını açıp bildirim ayarlarını değiştirin. Bu şekilde whatsapp bildirim ayarları bozulmuşsa düzelmiş olur. Telefonunuzu da kapatıp tekrar açın. Bu basit işlemler işe yaramazsa telefonu sıfırladığınızda düzelme ihtimali yüksek ama bu son seçenek olsun.

    Emine  (misafir)
  17.06.2018-11:14
  E

  Whatsapp bildirim ayarlarımı sıfırlayıp , telefonumu kapatıp tekrar açtım.Sonra tekrar denedim, bir mesaj attım kendime, attığım an geldi , sonra tekrar ses geldi ama hala 1 mesaj vardı..
  Ben nasıl sıfırlarım bilmiyorum.İçinde o kadar çok fotoğrafım, dosyam , uygulamam var ki..Bu konuda da yardım edebilir misiniz?

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 »siz de Yorum Yazın   PopülerÖnerilenHaber 333 yorum 170304
Android ve Teknoloji HaberleriPopülerÖnerilen
, , ,
Yazar: andropedi  Puan: 233.8  Y: 22/11/2013  Güncelleme: 14/09/2019 

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019