Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    aa  
  15.11.2015-16:02
  a

  sarj süresi kac saat olmalı

   
    andropedi  
  30.11.2015-00:05
  andropedi

  Telefonunuzun şarjını en çok harcayan işlem internet bağlantısıdır. Özellikle mobil veri ile internete bağlıyken telefonunuzun bahsettiğiniz gibi 1-2 gün civarı gitmesi gayet normaldir. Hatta mobil veri açıkken telefonunuzun şarjı 1 günden fazla gidiyorsa iyi bile sayılabilir. Şarjın daha fazla gitmesini isitoyorsanız kullanmadığınız zamanlarda internetinizi kapatarak deneyebilirsiniz.

   
    ismail  
  29.11.2015-23:18
  i

  Değerli arkadaşlar öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. 4ay önce samsung E5 aldım Ben biraz eski kafalı olduğumdan telefonu sadece konuşmak için kullanıyorum. Telefonuda eşimin aşırı ısrarı üzere aldım. İlk aldığımda şarzım 1 gün gitmiyordu. Sonra sizin ve diğer sitelerdeki yorumları okudum. Vermiş olduğunuz tüm bilgileri uyguladım. İnanmazsınız ama şarzım 10-12 gün gidiyordu. Başta dediğim gibi ben sadece telefonu konuşmak amaçlı kullandım konuşmak dedimse haftada yaklaşık 20-25 dk . sonra nazar değdi galiba vodofonun hediye internetini kullanalım diye eşim mobil veriyi açtı. Ne olduysa oldu bir daha şarzım 2 gün anca gidiyor. Günlerce uğraştım kapatmadığım. yer kısmadım yer kalmadı beceremedim. Vodofondaki müşteri temsilcilerine bile sordum. Sizin vermiş olduğunuz bilgilerin aynısını söylediler ama sonuç alamadım. lütfen yardımcı olun.

   
    ismail  
  30.11.2015-17:32
  i

  Kardeşim inan ki internetim wifim sürekli kapalı.Hiç kullanmıyorum ki . Bir hafta önceye kadar 10-12 gün giden şarzıma ne olmuş olabilir. Kafayı yiyeceğim. Lütfen bir bilgi verirmisiniz.

   
    ismail  
  04.12.2015-17:31
  i

  Site kapandı mı acaba.

   
    Doğukan  
  06.12.2015-15:05
  D

  Ben note 5 64gb aldim pili yuzde 5 ile geldi ilk aldigimda bu sarj yuzdesi ile gelmesi normal mi birde pili cok cabuk bitiyo pilin acaba sorun benim telefonumda olabilir mi 64gb aldigim icin belki olabilir ama samsung turkiyeden aldim

   
    andropedi  
  06.12.2015-18:55
  andropedi

  Yüzde 5 gelebilir bir sıkıntı yok. Yukarıda yazdığımız adımları uygulayabilirsiniz. Şarjın çabuk bitmesi ile ilgili olarak sitemizde pil ömrü şeklinde arama yapın. Birden fazla faydalı konu bulacaksınız.

   
    Hasat  
  07.12.2015-20:35
  H

  Zen fone 2 aldım ve şarji bitene kadar kullandım çocuğun biri dediki telefonun bataryası çıkmayan sa 8 9 saat şarj etmek gerekmiyor sizce doğru mu?

   
    andropedi  
  07.12.2015-23:17
  andropedi

  Yeni nesil telefonlarda bu kadar uzun süre tutmaya gerek olmasa da 4-5 saat tutmanın zararı yoktur, yararı olabilir.

   
    onur  
  08.12.2015-17:02
  o

  note5 aldım ilk aldığımda 30 dk şarz yaptım ve oynamaya başladım o gün den beri hala telefon aralıksız 3 saat ten fazla dayanmıyor fazla dayanması için ne yapabilirim sitesinde 9 saat dayanması yazıyor ama benimki 3 saat dayanıyor bunun ilk şarz a takmam la ilgisi var mı bataryasını değiştirsem düzelirmi lütfen yardım edin

   
    andropedi  
  08.12.2015-23:57
  andropedi

  İlk şarjla o kadar fark etmemesi gerekiyor. Eğer bahsettiğiniz 3 saat boyunca oyun oynuyorsanız o kadar sürede bitmesi normal olabilir. Fakat normal kullanımla 3 saat gidiyorsa ya telefonda ya da pilde bir sorun var demektir.

   
    andropedi  
  10.12.2015-21:29
  andropedi

  Tabi bunu telefonun ilk zamanlarında ne zaman yapsanız yararı olacaktır.

   
    Meraklı  
  10.12.2015-21:23
  M

  Öncellikle iyi günler benim telefonunun markası general mobile 4 g ilk aldığımda 6-8 saat jarz etmedim ama 4.gün bu sayfadakilerini okudum ve telefonun karşı %5 olunca kappatım 6 saat jarz ettim bunu 2-3 kere tekrarlıcam.

   
    Meraklı  
  10.12.2015-22:06
  M

  Admin yazıma hemen cevap verdiğin teşşekür ederim bide ilk aldığımda güncelleme yaptım telefona ve 1 tane daha güncelleme geldi 6.0.1 yükseltsem jarza zararı varmıdır

   
    andropedi  
  11.12.2015-20:17
  andropedi

  Yükseltme işlemini telefonun şarjı %50nin üstündeyken yapmanız yeterli. Telefona zararı olmaz.

   
    Meraklı  
  13.12.2015-19:10
  M

  Admin 2 kere jarz ettim diyelim 3. 3-4 saat jarz ettim diyelim ne olur ? 2 kere daha 6 saat jarz etmeye devam edeyimmi

   
    eylul  
  13.12.2015-20:12
  e

  bugün LG G4 stylus aldım.Telefonu şarja takınca kendi otomatik olarak acıldı.Saat tarih vs. ayarlarını yaptıktan sonra pil seviyesi %56 nın üzerindeyken kapattım ve şu an hala şarjda.Pil seviyesi yüksekken kapatmamın bi zararı olur mu ?

   
    andropedi  
  13.12.2015-23:37
  andropedi

  @Meraklı, Telefonunuz yeni nesil telefonsa yaptığınız işlem yeterli. Zaten zamanla pil kendi kendini kalibre edecektir.
  @eylul, Telefonunuz yeni nesil olduğu için yukarıda anlattığımız adımları uygulamasanız bile bir süre sonra piliniz kendi kendine kalibre olacaktır. Yine de bu işlemleri yaparak daha kısa sürede kalibrasyon sağlayabilirsiniz. Pil seviyesi yüksekken şarja takmanızın herhangi bir sakıncası yok. Yukarıdaki işlemleri uygulamaya devam edebilirsiniz.

   
    Meraklı  
  14.12.2015-18:22
  M

  Sağol admin çok yardımcı oldun

   
    andropedi  
  14.12.2015-20:32
  andropedi

  Telefonunuz yeni nesil. Yukarıda uygulayacağınız adımlar yine de yararlı olabilir. Uygulamaktan zarar gelmez, yararı olabilir.

   
    Meraklı  
  14.12.2015-19:52
  M

  Bide admin general mobile 4 g telefon markası

   
    Meraklı  
  15.12.2015-06:50
  M

  Admin k.b seni yordum şimdi telefonumu nasıl jarz etmeliyim malum ilk telefonum tecrubesizim.

   
    andropedi  
  15.12.2015-19:17
  andropedi

  Bu sayfanın başında yazdığımız bir, iki, üç ve dördüncü adımları aynen uygulayın.

   
    Meraklı  
  15.12.2015-20:32
  M

  Admin ben zaten uyguladım 2 kere 2 kere dahamı uygulayayım?

   
    andropedi  
  16.12.2015-00:04
  andropedi

  Yok, bir kere uyguladıysanız yeterli. Telefonunuzun pili bundan sonra zamanla kendi kendine kalibre olacak. Sitemizde “pil ömrü” şeklinde arama yapın ve yazdığımız diğer yazıları da uygulayın. Bu şekilde telefonunuzun pilinden alabileceğiniz maksimum verimi alırsınız.

   
    ayse  
  16.12.2015-10:13
  a

  Merhabalar ben note4 kullanıyorum telefonu alalı 5ay oluyor 1gunden daha az kullanabılıyorum sarjımı telefon sureklı elımde de degıl. pil ömrünü uzatmak için ne yapabilirim. Teşekkürler.

   
    Meraklı  
  16.12.2015-11:12
  M

  Teşekkürler admin

   
    Meraklı  
  16.12.2015-19:08
  M

  @Ayse
  Önce kullanmadığın uygulamarı ve oyunları sil ve wifi gps konum u kapat

   
    Meraklı  
  18.12.2015-19:43
  M

  Admin general mobil 4 g alalı 5 gün oldu jarzı yüzde 100 97 oldu sonra 95 sonra 80 oldu
  Bunlar 6-7 dk da oldu sence nedwn böyle oldu ?

   
    andropedi  
  18.12.2015-22:15
  andropedi

  Telefonu kendi orijinal adaptörü ile şarj edin. Bilgisayardan şarj etmeyin. Ayrıca telefonunuz yeni olduğu için daha sık kullanıyor olabilirsiniz. Aynı zamanda pil henüz oturmamış da olabilir. Bir süre daha pil kullanımını inceleyin.


1 4 5 6 7 8 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571153
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020