Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    Fatih  
  13.08.2015-22:00
  F

  Merhaba ben yeni sony xperia z3 telefon aldım daha bugün. Telefonu direk şarja taktık %100 olunca çıkardık. Şimdi söylediğiniz işlemi yapsam faydası olur mu ?

   
    andropedi  
  13.08.2015-22:26
  andropedi

  Tabi ki, sorun yok. Yukarıdaki işlemleri aynen uygulayın.

   
    İsmail Özkulu  
  14.08.2015-14:20
  İ

  İlk şarzı 4 saat ikinci şarkı da 4 saat yapsak olur mu peki?

   
    eylül  
  14.08.2015-21:37
  e

  Telefonumun şarj aleti bozuldu çalışmıo bende başka markanın şarj aletini takıyorum bi sorun olur mu acaba(pilinde vb. Seylerde sorun yasanırmı yani)

   
    andropedi  
  15.08.2015-13:22
  andropedi

  @İsmail Özkulu, İlk şarjı ve ikinci şarjı 4’er saat yapsanız da olur fakat vaktiniz varsa 6-8 saat yapmanızı öneririz.
  @eylül, Telefonunuza ait olmayan şarj aletlerini kullandığınızda şarj aleti telefonunuza ve pilinize zarar verebilir.

   
    serra  
  15.08.2015-14:27
  s

  Şarjım bozuldu.telefonuma samsungun şarj aletni kullanıorum.ama telefonum başka marka bisi olurmu

   
    andropedi  
  15.08.2015-21:47
  andropedi

  En yakın zamanda kendi telefonunuza ait olan bir şarj aleti bulmanız gerekli.

   
    Yusuf  
  17.08.2015-17:03
  Y

  İyi günler ben Samsung E5 aldim daha 2-3 hafta oldu telefoncu ilk 8 saat sarj et demişti ben %100 olunca şarjdan çektim simdi 8 saat sarj etsem bi sorun olurmu ??? ve sarj verimi biraz dustu daha az dayaniyo çok kullaniyorum günde 6-8 saat nerdeyse bundan kaynaklaniyor olabilirmi. ???

   
    Yusuf  
  17.08.2015-17:14
  Y

  Yardimci olursaniz sevinirim.

   
    Yusuf  
  17.08.2015-22:56
  Y

  Lütfen yardim edin sarj çok çabuk bitmeye başladı ne yapmalıyim 2-3 hafta oldu daha servise gönderiyimmi ???

   
    andropedi  
  18.08.2015-20:45
  andropedi

  Merhaba, telefonunuzu yine bu sayfanın en başındaki adımları izleyerek şarj edin. İlk başlarda telefonunuz yeni olduğu için telefonunuzu fazla kullanıyor olabilirsiniz. Genellikle yeni telefon alanlarda bu sorun yaşanıyor. Ayrıca sitemizde şarj sürenizi uzatmak için farklı yazılar da yazdık. Onları da okumanızı öneririz:
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-ekran-parlakligi/

   
    pınar  
  21.08.2015-23:19
  p

  merhaba dün sony z1 aldım. bugun 21.30 da şarja taktım. emin olamıyorum söyledğim tel. içinde geçerli mi bu 6-8 saat?

   
    andropedi  
  23.08.2015-15:44
  andropedi

  Merhaba, eğer aceleniz yoksa ilk zamanlar normalden biraz fazla şarjda tutmanız daha iyi olacaktır. Sadece ilk üç gün sayfa başında yazdığımız adımları uygulayın. Gelecekte piliniz için az da olsa faydası olacaktır.

   
    serkan  
  26.08.2015-00:37
  s

  mrblar. mart ayından bu tarafa kullandığım xperia z3 cihazımı ilk şarjları için gerek yok denilerek açık halde genelde sabaha kadar şarj ederek kullandım. sonra bikaç haftadır 5 6 kez kapalı şarj ettiğimde performansta azalma yaşmaya başladım. ve kapalıyken şarj edip açtığımda %100 den hızlı bi düşüş oluyor. kalibrasyon işlemi yapıyorum fakat aman aman belirgin bir performans artışı yok. ne yapmamı önerirsiniz.

   
    andropedi  
  26.08.2015-01:10
  andropedi

  Merhaba. Anlattıklarınızdan kaynaklanabilecek herhangi bir sorun gözükmüyor. Yani bu yaptığınız işlemler pil performansınızı bariz bir şekilde etkilemez. Son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulama veya değiştirdiğiniz bir ayar buna sebep olabilir. Örneğin markette bulunan bazı uygulamalar kapalı bile olsalar arka planda vs. çalışarak bir günlük şarjı yarım günde bitirebiliyorlar. Bu yönde bir inceleme yaparsanız belki sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

   
    serkan  
  28.08.2015-01:00
  s

  “Merhaba. Anlattıklarınızdan kaynaklanabilecek herhangi bir sorun gözükmüyor. Yani bu yaptığınız işlemler pil performansınızı bariz bir şekilde etkilemez. Son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulama veya değiştirdiğiniz bir ayar buna sebep olabilir. Örneğin markette bulunan bazı uygulamalar kapalı bile olsalar arka planda vs. çalışarak bir günlük şarjı yarım günde bitirebiliyorlar. Bu yönde bir inceleme yaparsanız belki sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.” tekrar merhaba sorumu cevapladığınız için ayrıca teşekkür ederim. fakat bu önerinizi nasıl gerçekleştirebilirim pek bi fikir oluşmadı örneğin kendim pil kullanımı kısmından mı durmaya zorla diyerek kapamalıyım yoksa önereceğiniz bir program yardımıyla mı yapmalıyım bunu. tekrar çok teşekkürler.

   
    kadri  
  28.08.2015-02:55
  k

  merhaba, bugün zenfone2 model telefon aldım. Batarya %45 dolu geldi. Ve telefon %6 ya gelince kapattım ve daha açmadım. İlk şarja takmadan önce size danışmak istedim. Bu telefonda hızlı şarj varmış ve 1.5 saatte %100 şarj ediyormuş. 6-8 saat takılı bırakmamın zararı olurmu, yoksa 2-3 saat yeterlimi ? Şimdiden teşekkürler.

   
    sonay  
  29.08.2015-09:04
  s

  merhaba ben dün t60 aldım yatana kadar sarja taktım 2 saat falan yatarken sarjım 95 ti sabah uyandığımda 81e düşmüştü ama ne wifi ne gps vede uygulama hiç.biri açık değildi şuan bile 67e ye düştü daha yeni bide telefon ?

   
    Emre  
  03.09.2015-02:39
  E

  Merhaba bugün s6 aldım şarji %40di orjinal olmayan bataryayla direk takmış dayım 100 olunca çıkardım %5 de teli kapattım. (Tel yurt dışından geldi. Şarj aleti2 değil 3 priz girişi var) yeni şarj aleti almalimiyim. Bu anlattıklarimin batarya ya zararı olurmu . Tşk

   
    andropedi  
  03.09.2015-21:49
  andropedi

  Üç girişli adaptörü iki girişe çeviren bir ara parça varsa sorun yok. Fakat orjinal olmayan bataryayla telefonu kullanmanız riskli. Hem şarjınız çok çabuk biter, hem de telefona zarar verebilir.

   
    Ataberk  
  04.09.2015-01:58
  A

  Merhaba, bugun samsung galaxy s6 aldim ve fabrika sarjini daha bitirmeden kullanirken guncelleme yukledi telefon kendini acip kapatti ve yukleme esnasinda biraz isindi, daha ilk sarji %5 olmadigi icin sarjda etmedim bi sikinti olur mu acaba ? Saygilar…

   
    andropedi  
  05.09.2015-20:48
  andropedi

  Yükleme esnasında ısınması normal. Şarjı da yüzde 5 civarına düştüğünde şarja takıp yukarıdaki adımları aynen uygulayın.

   
    Cem Akkılıç  
  08.09.2015-04:10
  C

  Şarja takılı telefonu yüzde yüz dolmadan şarjdan çıkartıp kullanmak pile zarar verir mi acaba?

   
    Emre  
  09.09.2015-14:52
  E

  3 girişli şarj yerine 2 girişli zero marka şarjla 2 kez şarj etmişler zararı olurmu Samsung’un önerdiğiniz 2 girişli var mı

   
    Murat  
  19.09.2015-13:32
  M

  Ben internetten Lg G3 akilli telefon siparis ettim.Yeni nesil bir telefon olduğu için dediginiz gibi uzun sureler sarj etmeyi biraz gereksiz buldum.
  Telefon zaten full doldgunda kendisine elektirik gelisini kesior.Sizce takmam gereklimi yinede?Ekrani da yüksek jalitede bir ekran oldugu icin telefonun sarjinin cqbuk bitecegini dusunuorum fakat terettutte kaliorum 10 saat sarjda bekletme konusunda.Cevap verirseniz tesekkur ederim..

   
    andropedi  
  19.09.2015-14:38
  andropedi

  Merhaba. Telefonunuzu güle güle kullanın. Dediğiniz gibi ilk şarjlarda uzun süre bekletmenize gerek olmayabilir. Ama sadece ilk iki-üç şarjda fazladan birkaç saat bekletmenin telefonunuza bir zararı yok. Hatta belki de yine faydası olabilir.

   
    Anonim  
  19.09.2015-23:32

  merhaba 2 saat önce samsung prime aldım şarj cihazını taktım şarj olmuyor

   
    andropedi  
  20.09.2015-00:00
  andropedi

  Telefonun pili çıkartılabiliyorsa;
  Telefonu şarjdan çıkarın. Telefonun pilini çıkartın. 10 saniye bekledikten sonra tekrar takın. Sonra telefonu açmaya çalışın. Açılırsa hemen şarja takın. açılmazsa telefonu şarja takın ve 2-3 saat bekledikten sonra şarjdan çıkararak tekrar açmayı deneyin.
  Normalde yeni telefonların içinde yaklaşık %30-%50 arasında şarj olur. Siz telefonu ilk açtığınızda hiç açılmadıysa piller hiç şarj edilmeden gelmiş demektir. Bu şekilde pilin içinde hiç şarj olmadan uzun süre beklediyse pil tekrar şarj olmayabilir. Bugün şarja takarak, çıkararak, açmaya çalışarak deneyin. Şarj olamzsa ve açılmassa teknik destek için telefonu aldığınız yere götürün.

   
    aleyna  
  22.09.2015-11:21
  a

  galaxy grand prime telefonum var ve alınalı ay oldu nedense sarjı olduğu yerde iniyor

   
    ahmet  
  22.09.2015-11:25
  a

  telefonun sarjı olduğu yerde neden biter öğrenebilirmiyim


1 2 3 4 5 6 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571162
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020