Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  777 Yorum

   
    andropedi  
  18.08.2015-20:45

  Merhaba, telefonunuzu yine bu sayfanın en başındaki adımları izleyerek şarj edin. İlk başlarda telefonunuz yeni olduğu için telefonunuzu fazla kullanıyor olabilirsiniz. Genellikle yeni telefon alanlarda bu sorun yaşanıyor. Ayrıca sitemizde şarj sürenizi uzatmak için farklı yazılar da yazdık. Onları da okumanızı öneririz:
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-ekran-parlakligi/

   
    pınar  
  21.08.2015-23:19
  p

  merhaba dün sony z1 aldım. bugun 21.30 da şarja taktım. emin olamıyorum söyledğim tel. içinde geçerli mi bu 6-8 saat?

   
    andropedi  
  23.08.2015-15:44

  Merhaba, eğer aceleniz yoksa ilk zamanlar normalden biraz fazla şarjda tutmanız daha iyi olacaktır. Sadece ilk üç gün sayfa başında yazdığımız adımları uygulayın. Gelecekte piliniz için az da olsa faydası olacaktır.

   
    serkan  
  26.08.2015-00:37
  s

  mrblar. mart ayından bu tarafa kullandığım xperia z3 cihazımı ilk şarjları için gerek yok denilerek açık halde genelde sabaha kadar şarj ederek kullandım. sonra bikaç haftadır 5 6 kez kapalı şarj ettiğimde performansta azalma yaşmaya başladım. ve kapalıyken şarj edip açtığımda %100 den hızlı bi düşüş oluyor. kalibrasyon işlemi yapıyorum fakat aman aman belirgin bir performans artışı yok. ne yapmamı önerirsiniz.

   
    andropedi  
  26.08.2015-01:10

  Merhaba. Anlattıklarınızdan kaynaklanabilecek herhangi bir sorun gözükmüyor. Yani bu yaptığınız işlemler pil performansınızı bariz bir şekilde etkilemez. Son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulama veya değiştirdiğiniz bir ayar buna sebep olabilir. Örneğin markette bulunan bazı uygulamalar kapalı bile olsalar arka planda vs. çalışarak bir günlük şarjı yarım günde bitirebiliyorlar. Bu yönde bir inceleme yaparsanız belki sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.

   
    serkan  
  28.08.2015-01:00
  s

  “Merhaba. Anlattıklarınızdan kaynaklanabilecek herhangi bir sorun gözükmüyor. Yani bu yaptığınız işlemler pil performansınızı bariz bir şekilde etkilemez. Son zamanlarda yüklediğiniz bir uygulama veya değiştirdiğiniz bir ayar buna sebep olabilir. Örneğin markette bulunan bazı uygulamalar kapalı bile olsalar arka planda vs. çalışarak bir günlük şarjı yarım günde bitirebiliyorlar. Bu yönde bir inceleme yaparsanız belki sorunun kaynağına ulaşabilirsiniz.” tekrar merhaba sorumu cevapladığınız için ayrıca teşekkür ederim. fakat bu önerinizi nasıl gerçekleştirebilirim pek bi fikir oluşmadı örneğin kendim pil kullanımı kısmından mı durmaya zorla diyerek kapamalıyım yoksa önereceğiniz bir program yardımıyla mı yapmalıyım bunu. tekrar çok teşekkürler.

   
    kadri  
  28.08.2015-02:55
  k

  merhaba, bugün zenfone2 model telefon aldım. Batarya %45 dolu geldi. Ve telefon %6 ya gelince kapattım ve daha açmadım. İlk şarja takmadan önce size danışmak istedim. Bu telefonda hızlı şarj varmış ve 1.5 saatte %100 şarj ediyormuş. 6-8 saat takılı bırakmamın zararı olurmu, yoksa 2-3 saat yeterlimi ? Şimdiden teşekkürler.

   
    sonay  
  29.08.2015-09:04
  s

  merhaba ben dün t60 aldım yatana kadar sarja taktım 2 saat falan yatarken sarjım 95 ti sabah uyandığımda 81e düşmüştü ama ne wifi ne gps vede uygulama hiç.biri açık değildi şuan bile 67e ye düştü daha yeni bide telefon ?

   
    Emre  
  03.09.2015-02:39
  E

  Merhaba bugün s6 aldım şarji %40di orjinal olmayan bataryayla direk takmış dayım 100 olunca çıkardım %5 de teli kapattım. (Tel yurt dışından geldi. Şarj aleti2 değil 3 priz girişi var) yeni şarj aleti almalimiyim. Bu anlattıklarimin batarya ya zararı olurmu . Tşk

   
    andropedi  
  03.09.2015-21:49

  Üç girişli adaptörü iki girişe çeviren bir ara parça varsa sorun yok. Fakat orjinal olmayan bataryayla telefonu kullanmanız riskli. Hem şarjınız çok çabuk biter, hem de telefona zarar verebilir.

   
    Ataberk  
  04.09.2015-01:58
  A

  Merhaba, bugun samsung galaxy s6 aldim ve fabrika sarjini daha bitirmeden kullanirken guncelleme yukledi telefon kendini acip kapatti ve yukleme esnasinda biraz isindi, daha ilk sarji %5 olmadigi icin sarjda etmedim bi sikinti olur mu acaba ? Saygilar…

   
    andropedi  
  05.09.2015-20:48

  Yükleme esnasında ısınması normal. Şarjı da yüzde 5 civarına düştüğünde şarja takıp yukarıdaki adımları aynen uygulayın.

   
    Cem Akkılıç  
  08.09.2015-04:10
  C

  Şarja takılı telefonu yüzde yüz dolmadan şarjdan çıkartıp kullanmak pile zarar verir mi acaba?

   
    Emre  
  09.09.2015-14:52
  E

  3 girişli şarj yerine 2 girişli zero marka şarjla 2 kez şarj etmişler zararı olurmu Samsung’un önerdiğiniz 2 girişli var mı

   
    Murat  
  19.09.2015-13:32
  M

  Ben internetten Lg G3 akilli telefon siparis ettim.Yeni nesil bir telefon olduğu için dediginiz gibi uzun sureler sarj etmeyi biraz gereksiz buldum.
  Telefon zaten full doldgunda kendisine elektirik gelisini kesior.Sizce takmam gereklimi yinede?Ekrani da yüksek jalitede bir ekran oldugu icin telefonun sarjinin cqbuk bitecegini dusunuorum fakat terettutte kaliorum 10 saat sarjda bekletme konusunda.Cevap verirseniz tesekkur ederim..

   
    andropedi  
  19.09.2015-14:38

  Merhaba. Telefonunuzu güle güle kullanın. Dediğiniz gibi ilk şarjlarda uzun süre bekletmenize gerek olmayabilir. Ama sadece ilk iki-üç şarjda fazladan birkaç saat bekletmenin telefonunuza bir zararı yok. Hatta belki de yine faydası olabilir.

   
    Anonim  
  19.09.2015-23:32

  merhaba 2 saat önce samsung prime aldım şarj cihazını taktım şarj olmuyor

   
    andropedi  
  20.09.2015-00:00

  Telefonun pili çıkartılabiliyorsa;
  Telefonu şarjdan çıkarın. Telefonun pilini çıkartın. 10 saniye bekledikten sonra tekrar takın. Sonra telefonu açmaya çalışın. Açılırsa hemen şarja takın. açılmazsa telefonu şarja takın ve 2-3 saat bekledikten sonra şarjdan çıkararak tekrar açmayı deneyin.
  Normalde yeni telefonların içinde yaklaşık %30-%50 arasında şarj olur. Siz telefonu ilk açtığınızda hiç açılmadıysa piller hiç şarj edilmeden gelmiş demektir. Bu şekilde pilin içinde hiç şarj olmadan uzun süre beklediyse pil tekrar şarj olmayabilir. Bugün şarja takarak, çıkararak, açmaya çalışarak deneyin. Şarj olamzsa ve açılmassa teknik destek için telefonu aldığınız yere götürün.

   
    aleyna  
  22.09.2015-11:21
  a

  galaxy grand prime telefonum var ve alınalı ay oldu nedense sarjı olduğu yerde iniyor

   
    ahmet  
  22.09.2015-11:25
  a

  telefonun sarjı olduğu yerde neden biter öğrenebilirmiyim

   
    andropedi  
  22.09.2015-20:50

  Telefonun şarjı ekran kapalıyken de azalır. Çünkü özellikle telefonunuzun senkronizasyon ayarları açıksa, ekran kapalı da olsa telefonunuz sürekli uygulamaları güncel tutmak için arka planda internete bağlanır ve veri indirir. Bu da telefonunuzun şarjının ekran kapalyken bile bitmesine sebep olur. Bu durum hakkında daha detaylı bilgiyi bir diğer yazımıda okuyabilirsiniz: http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/

   
    Mehmet Can  
  23.09.2015-21:13
  M

  1 hafta önce sony xperia m4 aqua aldım. telefonu ilk aldığımda şarjı %5 -%10 arasındayken şarja taktım yaklaşık 8 saat şarj oldu ama şuanda şarj 1 günü zor çıkarıyor başka arkadaşların telefonları 1 günü rahat çıkarıyor diyor bide mobil veri felan açıkken benimkide açık oluyo genelde ama benimki 1 günü o kadarda kolay çıkarmıyor acaba nedendir. telefon yeni olduğu için bataryanın biraz alışması gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim. Bi sorun varsa eğer garantiye yollasam garanti kabul eder mi. Telefon Media markttan alınmıştır

   
    andropedi  
  23.09.2015-21:30

  Öncelikle telefonunuzun bataryasının tam verimde çalışması için yaklaşık bir ay gibi bir süre geçmesi gerekir. Sonrasında ise android pil ömrü ile ilgili yazdığımız diğer yazıları da okuyun ve uygulayın. Bu şekilde pil tüketiminizi en aza indirebilirsiniz.
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-senkronizasyonlar/
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-ekran-parlakligi/
  http://www.andropedi.com/android-pil-omru-uzatma-uygulamalar-ve-oyunlar/

   
    yusuf  
  04.10.2015-15:17
  y

  mrblar lg g4 aldım yazınızı okudum dediğiniz gibi yaptım %5den kapattım kendim telefonu şarja taktım telefon kendi açıldı kendiliğinden sonra bi daha kapattım 8-10 saat kapalıyken tutdum 2.defa yine yapıyorum 3-4 defa böle yapınca ne zaman normala dönr acaba ilk zaman şarj hızla tükenmesi normalmi beklemedeykken telfon şarj düşmüyor kullanırken düşmeye başlıyor ilk zamanlar hızlı şarj yemesi normal mi

   
    andropedi  
  04.10.2015-15:34

  Telefonun ilk zamanlar fazla şarj harcaması normaldir. Bir ay kadar sonra telefonun şarj kullanımı normal değerine dönecektir. Ayrıca pil tasarrufu ile ilgili olarak bir üstteki yorumumuzda yazdığımız diğer sayfalara da göz atmanızı öneririz.

   
    mehmet  
  10.10.2015-17:36
  m

  ben dün gmdiscovery air aldım şarj %3 olunca telefonu kapatmadan şarja taktım acaba sorun olur mu ?

   
    sena  
  10.10.2015-18:39
  s

  Bende yeni telefon aldim daha kullanmadan bunu okudum umarim dogru bilgilerdir bazen yanlis durumlar paylasilabiliyor ayni dediginiz gibi uygulucam ins bi sorun yasamam yinede paylastiklariniz icin tesekkurler

   
    said  
  11.10.2015-11:59
  s

  peki 3-4 kere bu şekilde kullandıktan sonra şarj ederken telefonun yine kapalı olması mı gerekiyor yoksa açık olarak doldursak mı avantajlı

   
    Anonim  
  11.10.2015-22:38

  general 4g var kullanmiyoken 5 dakikada % 5 yiyo

   
    andropedi  
  12.10.2015-23:13

  Kapalı olarak şarj etseniz daha iyi olabilir. Açık olarak şarj edecekseniz de telefonu mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalışın.

   
    meltem  
  13.10.2015-07:40
  m

  Merhabalar.. Ben de iki gün önce note aldım ilk şarkımı tamamen bitirip telefon kapandiktan sonra gece taktım. Ve şans eseri bir saat sonra şartel atmış. Sabah hiç açmadan tekrar şarja taktım. Bu sefer gün içinde bir kere kısa bir elektrik kesintisiyle birlikte 8 saat şarj ettim. İkinci şarji yine telefon kapaninca yaptım ve batarya dolunca çıkardım. Üçüncü şarjda da telefonun kapanmasını bekledim:( sonrasında 7 saat sarjda beklettim. Bunlar bir sıkıntı oluşturur mu?

   
    andropedi  
  13.10.2015-20:18

  Telefonun kapanmasını beklemeniz normal şartlarda sıkıntı oluştururdu fakat kullandığınız telefonun şarj az kaldığında kendini kapatma özelliği olduğu için çok bir sorun olmaz. Uyguladığınız yöntem işe yaramıştır merak etmeyin. Bundan sonra ilk bir ay telefonun şarjı daha kısa sürede bitebilir. Sonrasında normale dönecektir.

   
    melisa  
  13.10.2015-20:55
  m

  Bugün note 5 aldım açtığım da şarj %5 di neyse % 1 e kadar kullandım sonra kapatıp şarja taktım yaklaşık 2-2.30 saattir sarjda ve tamamen doldu 6-8 saat bekleticem bu islemi 2 defa yapsam olur mu ?

   
    songül  
  18.10.2015-06:44
  s

  Merhaba. Note 5 telefonumu ilk açtığımda %5 Şarjı vardı. Yüzde 1 kalıncaya kadar kullandım ve henüz telefon kapanmadan kendim kapattım. Sonrasında kapalı olarak 5 saat şarj ettim. Telefoncularin genel sarz zamanlarinda sarj dolduktan sonra fazla sarzda bekletlmesinin bataryaya zarar verebilecegini söylemesi nedeniyle tereddüt ettim ve daha fazla beklemedim. Ilk sarj icin Bu süre yeterli mi yoksa 8 saat mi tutmalıydım?

   
    andropedi  
  18.10.2015-21:59

  5 saat bekletseniz yeterli. İşlemi 2-3 defa tekrarlayın.

   
    gizli  
  19.10.2015-14:32
  g

  Note 5 ilk günde 60 % civarinda idi, bende bilmeden şarj ettim uzun süre. Sonra kullandım ćok çabuk bitti. Tekrar şarj etmek istediğimde açik biraktim telefonu biraz oynadim oyle doldu. Şuan 100 % napsam bilmiyorum. Yapılacak her şeyi yanlış yaptım. Şimdi telefonum bozulur mu ? Ne yapmam gerekir ?

   
    andropedi  
  19.10.2015-20:23

  Telefonunuz bozulmaz. Bu sayfadaki adımları uygulayın. Yine de faydası olacaktır.

   
    muzaffer  
  28.10.2015-22:05
  m

  Vodafone smart 6 aldım ilk 1 ay 2 saatte şarj oluyordu sonraları 6-7 saate çıktı servise gönderdim sorun yok dediler yardımcı olurmusunuz.

   
    andropedi  
  29.10.2015-00:27

  Telefonunuzun boş şarjdan tam şarja geçmesi ortalama en az 4-5 saat alacaktır. Normal olanı budur. İlk ay 1-2 saatte şarj olması ilk zamanlar pilin tam verimle çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Telefonunuzda bir sorun yok diye düşünüyoruz.

   
    Seroo  
  29.10.2015-06:13
  S

  Admin bn taktım 8saati geçti ama şarj hala %99 çektim sorun olurmu tel t 60

   
    Batuhan  
  09.11.2015-19:32
  B

  Benim sorum şu, telefonu ilk zamanlar aldiginizda 8 saat sarj edin diyorsunuz bu tamam ama sonrasinda sarj islemini nasil yapmaliyim? Sarjim yuzde yuz doldugu an kesmeli miyim? İkinci bir soru daha. Sarjim yuzde 35 kaldi disari cikicam. Yuzde yuze tamamlayip cikicam farzimisal. Batarya verimine bir zarari olur mu? Tesekkurler andropeji.

   
    andropedi  
  10.11.2015-00:50

  Sonrasında şarj işlemini normal yapabilirsiniz. Yüzde yüze ulaştıktan sonra 5-10dk daha bekleyip şarjdan çıkartabilirsiniz.
  Telefonunuz yeni değilse, yani en az bir ayı geçmişse şarjınızı %35’ten %100’e tamamlamanız telefonunuzun bataryasına zarar vermez.

   
    Batuhan  
  10.11.2015-01:11
  B

  Sen var ya adamsin adam.. Adamin dibisin..

   
    Gökhan  
  10.11.2015-02:07
  G

  Merhaba size 3 sorum olacaktı.
  1. sorum: Şimdi telefonu yeni aldığımızda bu işlemleri 3-4 defa tekrarladık diyelim.Peki daha sonrasında normal kullanımda şarjı nasıl yapılmalıdır? Mesela %20de %30da yada %60da falan yani istediğimiz herhangi bir yüzdede şarja takıp %100 olunca çıkarsak bir sorun olur mu?Yoksa %5 oluncaya kadar telefon kullanılsa daha mı iyi olur?

  2. sorum: Telefon şarj olurken %100 olmadan yani atıyorum %60da %80de vs. çıkarsak bir sorun olur mu?Yoksa %100 mü olmalı her zaman için?

  3. sorum: Telefonu ortalama 1-2 ayda bir kapanana kadar kullanıp %100 oluncaya kadar şarj etmek bataryaya olumlu yönde etkiliyormuş sanırım.Sizce bu işlem yapılmalı mı?

   
    Rıdvan  
  10.11.2015-15:04
  R

  Lütfen şarz etme gonderin

   
    andropedi  
  10.11.2015-20:03

  @gökhan,
  1 ve 2) İlk üç-dört defa şarjdan sonra dilediğiniz zaman şarja takabilir, dilediğiniz zaman şarjdan çıkarabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar tam şarj yapmaya özen göstermeniz avantajlı olacaktır fakat çok da fark etmeyecektir.
  3) Telefon kendi kapanmadan %3-5 civarı kalacak şekilde bu söyleneni 3-5 ayda bir yapsanız, telefonun pil hafızası biraz toparlayacağından işe yarayabilir. Fakat çok fazla etkilemeyecektir, yapmak zorunda değilsiniz. Zaten istemeden de olsa 3 ay içerisinde bunu yapmış olacaksınız büyük ihtimal.

   
    Gökhan  
  10.11.2015-22:23
  G

  Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Söylediklerinizi dikkate alıcam.

   
    andropedi  
  15.11.2015-16:23

  Telefonunuzu yeni aldıysanız sayfa başında anlattığımız şekilde. Yeni telefona bu adımları uyguladıktan sonrası size kalmış.

   
    andropedi  
  15.11.2015-16:24

  @busra, evet yüzde 5’e kadar boşaltın. Yukarıda anlattığımız adımları aynen uygulayın.

   
    büsra  
  15.11.2015-15:39
  b

  merhaba. sorum şu : 2 yıllık telefonum note 2 ve bataryası bozulmustu bugün orjınal batarya aldım bataryada %60 civarında sarj vardı . 3bucuk saattir sarjda ve tam dolu. sizce telefonu çıkartmalı mıyım? ve bundan sonra sarj etmek icin illa % 5 e inmesini beklemeli miyim? simdiden teşekkürler


1 2 3 4 5 16

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 777 yorum 599063
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 668.3  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020