Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.


Sponsorlu


« »

BENZER SAYFALAR

  670 Yorum

   
    andropedi  
  29.11.2018-19:39
  andropedi

  Evet, yeni telefonlarda şarj süreleri uzun sürebilir ve yüzdeleri ilk birkaç şarjda tam göstermeyebilir. 3-4 şarjdan sonra telefonunuzun şarj süreleri normale dönecek ve yüzde göstergesi tam olarak göstermeye başlayacaktır.

   
    Ahmet  
  14.12.2018-20:05
  A

  Benim telefonun aynısından arkadaşlarda var onların şarjı daha çok yetiyo nedendir telefoncu şarja takmanıza gerek yok demişti bundan olabilir mi

   
    andropedi  
  14.12.2018-20:24
  andropedi

  Merhaba, telefoncu şarja takmanıza gerek yok derken telefonu ilk aldığınız zamandan kastediyorsanız zaten bu sayfada anlattıklarımızı bir şekilde zaman içinde tamamlamışsınızdır.
  Arkadaşınızda aynı telefondan varsa ve şarjı daha çok gidiyorsa bu tamamen yüklü olan uygulama ve oyunların farklı olmasından kaynaklanır. Aynı zamanda gün içinde mutlaka siz telefonu daha çok kullanıyorsunuzdur. Bu yüzden sizin şarjınız daha çabuk bitiyordur.

   
    Ayşe  
  16.12.2018-20:41
  A

  Telefonunu yeni aldım şarjı 90lardan 50 ye iniyor bir anda ve telefonu açıp kapayınca şarj değişiyor ne yapmalıyım?

   
    Baran  
  16.12.2018-20:47
  B

  Merhabalar faydalı bilgiler için teşekkürler öncelikle,
  şimdi ben de yeni telefon aldım sizin dediğiniz adımları uygulayacam o ayrı.
  benim sorum şu; bundan 1 ay sonra telefonumun 20 gün boyunca kapalı kalması lazım ne önerirsiniz telefonu full şarjda mı kapatıp 20 gün bırakim birisi açsın baksın mı arada sırada?
  saygılar

   
    andropedi  
  16.12.2018-21:13
  andropedi

  Ayşe, telefonu yeni aldığınız için ilk bir hafta bu şekilde şarj değişiklikleri normal. 1 hafta sonra tekrar gözlemleyin.
  Baran, telefon 20 gün kapalı kalacaksa en ideal şarj miktarı yüzde 60-70 civarıdır, telefonu yüzde yüz şarjda bırakmanız veya çok düşük şarjda bırakmanız yanlış olur. 20 gün yine çok uzun bir süre olmadığı için 20 gün boyunca açılmasına gerek yok.

   
    Ahsen  
  25.12.2018-00:53
  A

  Yaa ben yeni aldım %57 sarjı vardı sarja taktım sonra takılmaması gerektiğini okudum çıkardım ama 80 olmuştu sizce zarar vermiş miymiş?

   
    UĞUR  
  25.12.2018-02:44
  U

  HAYIRLI GECELER TANIDIĞIM BİR ARKADAŞ YENİ ALINAN TELEFONLAR HİÇ AÇILMADAN 8 SAAT ŞARJDA KALMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ FABRİKASYON ŞARJININ ÜZERİNE ŞARJ DOLMASI GEREK DEDİ 1KERE 8SAAT ŞARJDA KALMASI KAFİ DEDİ. 23ARALIK PAZAR GÜNÜ HONOR 8X TELEFON ALDIM%72 ŞARJ MEVCUTTU İÇİNDE ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ HİÇ AÇMADAN ŞARJA TAKTIM 1DEFA ÇIKARTTIM AÇMAK İÇİN AMA AÇMAYIM DEYİP TEKRAR ŞARJA TAKTIM TOPLAMDA 12 SAAT FALAN ŞARJDA KALDI HALA O GÜNKÜ ŞARJLA DURUYOR BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NE YAPMALIYIM?

   
    andropedi  
  25.12.2018-10:13
  andropedi

  Ahsen, problem değil. Telefonu başta tam şarj yaparak başlamışsınız. Bundan sonra adımları takip edebilirsiniz.
  Uğur, telefonu ilk aldığınızda şarja takıp şarjı fulledikten sonra açsanız da olur. Bundan sonraki adımları sayfada yazdığımız gibi takip edebilirsiniz.

   
    UĞUR  
  26.12.2018-03:07
  U

  Cevabınız için çok teşekkür ediyorum Bir sorum daha var çok oldum kusura bakmayın micro USB girişi olan telefonları mıknatıslı şarj kablosu ile şarj etsek problem olurmu şarj yuvasının aşınmasını önlemek amacıyla sadece kablosu fiş yine orijinal şarjı olsa bu konudaki fikrinizi de almak istiyorum.

   
    andropedi  
  26.12.2018-04:12
  andropedi

  Eğer mıknatıslı uç şarj yerine güzel oturuyorsa, kablosu kaliteliyse ve orijinal adaptörü kullanırsanız bir sorun olmaz, hatta yazdığınız gibi aşınma azalacağından avantajınıza olur.
  Tabi mıknatısla yapışan uçlar konusunda çok tecrübem yok. Yind de telefonu yeni aldıysanız müşteri hizmetlerini arayıp sorarak teyid ederseniz daha garanti olur.
  Her zaman her konuda yine soru sorabilirsiniz, bu site ve yorum bölümleri bunun için var :)

   
    Ibrahim  
  29.12.2018-22:35
  I

  Merhabalar kolay gelsin . 2 Hafta önce yeni bir telefon aldım samsung galaxy a7 2018 model . Telefonu aldığımda alır almaz şarjda 1 gün beklettim ve sonraki ilk bir kaç gün bu işlemi tekrarladım . Sizce telefonumun bataryasına zarar vermişmiyimdir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

   
    andropedi  
  30.12.2018-02:40
  andropedi

  Merhaba, telefonu ilk aldığınızda 1 gün şarjda bekletmenize gerek yoktu. Zaten sonrasında bu sayfadaki adımları takip etmişsiniz. Herhangi bir problem çıkmaz, telefonunuzu güle güle kullanın.

   
    Ibrahim  
  31.12.2018-01:14
  I

  Teşekkür ederim admin

   
    Ali  
  09.01.2019-12:22
  A

  Merhaba tavsiyeniz üzere ilk şarz talimatlarına uydulduktan sonra ilerki kullanımlarda yani telefonun şarj yüzdesine bakılmaksızın ve dilediğim zaman şarza takar yada dilediğim zaman şarzdan çıkartabilir miyim? Zarar verir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

   
    andropedi  
  09.01.2019-18:35
  andropedi

  Merhaba, evet yeni li-ion teknoloji pillerde istediğiniz zaman şarja takıp, istediğiniz kadar şarj edip, istediğiniz zaman da şarjdan çıkarabilirsiniz. Bu herhangi bir sorun çıkarmaz.
  Tek dikkat etmeniz gereken telefonun şarjı yüzde sıfır olup kendisi kapanmasın ve sıfır şarjla uzun süre kapalı kalmasın. Yüzde 2-3 kalınca kapanmadan şarja takmaya özen gösterin. Bir de oyun vs gibi telefonu yoran uygulamalar açıkken uzun süre şarjla beraber kullanmayın. Telefon bu şekilde ısındığında şarjdan çıkararak oyuna devam edebilirsiniz.

   
    Ali  
  10.01.2019-10:51
  A

  Emeğinize sağlık çok teşekkür ederim sağolun. Birde öğrenmek için soruyorum bazı kimseler derki yeni pillerin şarjı %100 dolduğunda zaten otomatik olarak elektriği kesiyor ilk şarjda saatlerce beklemenin anlamı yok bu sebeple şarj doldumu çekebilirsin diyen var. Bu bilgi ne kadar doğru?

   
    andropedi  
  10.01.2019-15:16
  andropedi

  Bu bilgi doğru diyebiliriz. Yeni teknoloji cihazlar şarj 100de 100 olunca elektriği kesiyor. Biz yazımızı her türlü telefon için genelleyerek yazdığımızdan bu şekilde dolduktan sonra bekletmenizi öneriyoruz. Zaten fazladan bekletmenin de bir zararı yok. Bu yüzden aceleniz olmadığında dolduktan sonra da bekleterek işi garantiye alabilirsiniz.

   
    Burcu  
  18.01.2019-00:14
  B

  Merhaba.
  Telefonu yenı aldım ve aklıma netten bakmak gelmedi actım kurulum yaptım sarjı doldur dun %100oldu sizin soylediğinz sekılde yapıcam ama ilk actıgımda sarma takılmamasını soylemıssnz sarjı yarım saat içinde 90 a indi sizce normalmi ve daha sonraki sarj etmelerde sızın soylediğinz sekılde yapsak faydası olurmu

   
    andropedi  
  18.01.2019-00:35
  andropedi

  Merhaba, ilk aldığınızda şarjı bitirmeniz şeklinde yazmış olsak da ilk şarjlar için döngüye doldurarak da başlayabilirsiniz. Çok bir fark olmaz.
  Telefonun şarjının ilk bir hafta hızlı bitmesi veya hızlı dolması normaldir. Zamanla şarjı oturacaktır. Şarj adımlarını şimdi yapsanız da olur.

   
    dogan  
  18.01.2019-20:00
  d

  hocam merhabalar yeni batarya aldim bugun taktim kullaniyorum 48 di ilk sarji dediginiz adimlari uygulayacagim ama batarya biraz hizli bosaliyor telefonun ekran kilidi kapaliyken falandan sarji cok gidiyor acaba batarya sorunlu olabilir mi yoksa ilerleyen zamanlarda dediginizide yapinca duzelir mi ?

   
    andropedi  
  18.01.2019-20:32
  andropedi

  Merhaba. Yeni bataryanın hızlı boşalması çok normal. Gösterdiği yüzde 48 değeri doğru bile değildir. İlk bir haftadan sonra gerçek değerleri göstermeye başlayacak.

   
    dogan  
  19.01.2019-13:04
  d

  hocam merhabalar en son yorumun sahibiyim de bataryayı yeni aldıgımı belirtmiştim ve rom değiştirsem bataryayı olumsuz yönde etkiler mi ?

   
    andropedi  
  19.01.2019-18:05
  andropedi

  Kullanacığınız rom’un stabil olmasıyla alakalı durum tamamen. Eğer iyi bir rom kullanırsanız şarjı olumlu yönde bile etkileyebilir. Yüklemek istediğiniz rom’u pil kullanımı açısından internette iyice araştırın yüklemeden önce.

   
    Salih  
  22.01.2019-22:10
  S

  Telefonun ilk şarjını %3 de yaptım telefonu kapatmadım bir sorun olur mu?

   
    andropedi  
  22.01.2019-22:37
  andropedi

  Yüzde 3 uygun bir değer. Telefonu kapatıp kapatmamanız çok önemli değil fakat gece bırakıyorsanız kapatabilirsiniz. Ya da kapalı olmasa bile telefon şarjdayken telefonu yoracak oyun, video gibi uygulamaları çok açmasanız daha iyi.

   
    Can  
  22.01.2019-23:51
  C

  Telefonu yeni aldım sarji hızlı azaliyor bataryamda bir sorun mu var

   
    andropedi  
  23.01.2019-00:12
  andropedi

  Yeni telefonlarda bir hafta boyunca şarjın hızlı bitmesi çok normaldir. Hem telefonun pili en düşük ve en yüksek değerlerini bir hafta içinde anca öğrenir, hem de telefonla ilk hafta çok fazla uğraşırsınız. Bunlardan dolayı 1-2 hafta sonra gerçek şarj değerini görmeye başlayacaksınız.

   
    Selim  
  23.01.2019-13:01
  S

  Telefonu yeni aldım ikinci şarjını %0 yapıp kapalı şekilde 6 saat sarjda kaldı bataryayı olumsuz etkiler mi?

   
    andropedi  
  23.01.2019-13:17
  andropedi

  Telefon yüzde 0 gösterse bile gerçekte yüzde 1-2 gibi şarj kalır pilde her zaman. Önemli olan yüzde sıfır olup kendi kapandıktan sonra kısa süre içinde şarja takmaktır. Çünkü gerçekte içinde kalan yüzde 1-2 şarj da bittiğinde telefon açılmama problemi oluşabilir. Bu yüzden ilk şarjlarda ve hatta her zaman yüzde 2-3 şarj kaldığında telefonu şarja takmanızı öneriyoruz.


1 19 20 21 22 23


siz de Yorum Yazın

E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 670 yorum 560081
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 678.2  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 31/10/2019 

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2019