Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    mlk  
  21.05.2015-23:57
  m

  cok tesekkurler emeginize saglik

   
    andropedi  
  22.05.2015-00:06
  andropedi

  Biz teşekkür ederiz. İyi geceler…

   
    oktay  
  29.05.2015-07:37
  o

  Merhaba
  Bende G pro lite var var yaklasik.bir yildir kullaniyorum ilk sarj da dediginiz gibi bir iki defa yaptim ama ilk aylarda 15 ~16 saat full kullanim giden pil simdilwrde 12 saat anca gidiyor acaba piller bir sure sonra guc kaybi yasarmi..?

   
    andropedi  
  29.05.2015-15:26
  andropedi

  Evet pillerin verimi bir süre sonra düşmeye başlar. Hem pilin veriminin düşmesi yüzünden, hem de uygulamalara gelen güncellemer ile pil kullanımı artacağından bahsettiğiniz şekilde bir düşüş yaşamanız normaldir. Sitemizde pil tasarrufu ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

   
    Myesukan  
  31.05.2015-20:33
  M

  Merhaba
  Dün Samsung Galaxy E5 aldım . Şarjı bitince 2 saat şarja koydum . Şimdi internette gezinirken 5 dk %1 azalıyor normal midir?

   
    andropedi  
  31.05.2015-21:08
  andropedi

  İnternette gezinirken gezdiğiniz sayfaların ağırlığına göre şarjın yazdığınız hızda azalması normaldir. Fakat yine de uzun vadede daha verimli pil kullanımı için yukarıda yazdığımız yöntemleri sırasıyla uygulamanızı öneririz.

   
    Fatih  
  04.06.2015-18:05
  F

  Merhaba
  Dun samsung a7 aldim telefoncum bana gece boyu sarjda birakma dedi , dolunca cektim bende . Fakat suan sarjin cabuk gittigini fark ediyorum, bir sonraki sarj etmeyi dediginiz gibimi yapayim ?

   
    gggggg  
  06.06.2015-20:44
  g

  merhaba ben daha dün galaxy s6 aldım kapatmadan ikikere şarz ettim ve 100 de 100 olunca şarzdan aldım bu nu yapsam şimdi işe yarar mı

   
    andropedi  
  06.06.2015-21:53
  andropedi

  Yeni aldığınız telefonlarda yukarıda yazdığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz. Telefon yeni olduğu için işe yarayacaktır. Ayrıca ilk bir ay telefonunuzun pili tam performasına ulaşmayacağı için fikir oluşturmakta acele etmeyin. Bir ay geçtikten sonra telefonunuzun pil performansı tam olarak oturacaktır.

   
    ceren  
  08.06.2015-17:16
  c

  ben bugun note 4 aldım sarj %1 olunca kapanmadan direk şarja taktim bi kaç defa bildirimlere falan baktım fotoğraf falan cekildim ondan sonra bu yazdıgınız okuyunca telefonu kapattım ve ellemiyorum. sorun olmuşmudur

   
    andropedi  
  08.06.2015-20:00
  andropedi

  Herhangi bir sorun olmaz. Yukarıda yazdığımız yöntemi en başından sonuna kadar uygulayabilirsiniz.

   
    Emir  
  20.06.2015-22:54
  E

  Benim Bildiğim İlk 8 Saat Şarja Takıyoruz Sonra dAHA Tekrar 8 Saat Bitirip En Baştan Şarja Takmaya Gerek Yok Aldığımız Tüm Tellere Öyle Yaptık Bataryayla İlgili Hiçbir Sorun Yok ;)

   
    Yusuf enes uygur  
  23.06.2015-23:11
  Y

  Bataryayı yeni aldim hic sarj etmedim kendi icindeki ilk sarji hemen bitti normalmi

   
    Mrrssy  
  24.06.2015-22:28
  M

  Evet normal. Şimdi sayfada anlatılan yöntemleri uygulayın.

   
    Muammer  
  25.06.2015-09:19
  M

  Merhaba Andropedi, bu yazınızı keşke daha önce okusaydım. Çünkü ben yıllarca bütün cihazlarımda pillerimi tamamen bitince şarja öyle takıyordum.%5 civarında takmıyordum bu civarda takmamız ne gibi faydalar sağlar? Birde geçtiğimiz günlerde yeni akıllı telefon aldım ilk şarjı yine telefon tamamen bitince yaptım. ikinci şarjı dediğiniz gibi yaptım gece 11’de koydum sabah 9’da çıkardım ama o kadar saatte %98’e kadar dolmuş tu neden tam olarak dolmamıştı acaba? Sonra yine taktım %100 olsun diye 5 dk civarında kaldı. Teşekkür ederim bizleri aydınlattığınız için.

   
    ygt  
  26.06.2015-20:47
  y

  selam bende bugun note 4 edge aldım ve telefonu actıgımda %60 şarj wardı içinde telefonu aldıgım yer kurulumunu yaptı eve gıdınce telefonu kapatıp şarja bırakıp 8 saat kalmasını soyledı bende uyguladım sız %5 olunca kapatıp takın yazmıssınız benım taktıgımda %55 falan dı bılgılendırırsenız sevınırım

   
    andropedi  
  26.06.2015-21:39
  andropedi

  Sizin yaptığınız da yanlış değil. Fakat ilk kullanımlarda pili yüzde beşe kadar bitirdikten sonra telefonu şarja takmak gelecekte pilden biraz daha verim getirecektir.

   
    andropedi  
  26.06.2015-21:48
  andropedi

  Telefonun pili tamamen bittiğinde anormal durumlar meydana gelebiliyor. Şöyle düşünün. Evdeki televizyonunuzu kendiniz mi kapatmak istersiniz yoksa elektrikler kesilerek kapanmasını mı… Enerjinin kesilerek aniden kapanması hem telefona hem de pile bu yüzden zarar verebilir. Günümüzde birçok android cihazda aslında bunun önlemi alındı. Şarj yüzde sıfır olmadan telefon kendini normal kapatma şeklinde kapatıyor. Ama siz yine de bundan sonra garanti olması açısından en geç yüzde iki veya üç şarj kaldığında cihazı kendiniz kapatın ve en yakın zamanda şarja takın.
  İlk şarj işlemlerinde ise şarjı mutlaka prizden(bilgisayardan değil) ve orijinal şarj aletiyle yapın.

   
    ygt  
  26.06.2015-22:18
  y

  teşekkür ederim acıklamalarınız için. %5 %3 olunca tekrar kapatıp 8 saat şarda bırakıcam.

   
    Semih  
  30.06.2015-09:13
  S

  Ben dün Samsung Galaxy Grand Neo (Plus) cep telefonu aldım.Bataryası 2100 MaH gücünde.Kaç saat şarj etmeliyim ?Yukarıdaki anlatılanları bu telefona uygulamasam tam tamına pilimden performans alabilir miyim?

   
    andropedi  
  30.06.2015-21:56
  andropedi

  Evet yukarda anlatılanlar tablet ve telefonların neredeyse tamamı için geçerlidir. Çünkü tablet ve telefonların bataryaları 8 saatte fazlasıyla dolacak ve şarjda bekleyecek kapasitede mAh içerir. Bu yüzden yukarıdaki yöntemleri telefonunuza aynen uygulayabilirsiniz.

   
    ff  
  05.07.2015-16:38
  f

  yeni aldığım telefonu ilk kullanımda 8 saat şarja takmadım bir şey olur mu??

   
    andropedi  
  05.07.2015-19:06
  andropedi

  Eğer telefon hala yeniyse yukarıdaki yöntemi baştan uygulayın, çok bir şey kaybetmezsiniz.

   
    Yasin  
  05.07.2015-19:44
  Y

  Yeni aldığım telefonu açıp kurulumunu yaptım. Yaklaşık %30 civarı şarj vardı. Whatsapp indirdim ve biraz msjlaşma şeklinde kullandım. Ama bilmediğim için sarjı bitirdim ve kendiliğinden kapandı. Kapandıktan sonra şarja taktım 6 saat kadar kaldı. Bi sorun yaşarmıyım ?

   
    andropedi  
  05.07.2015-23:02
  andropedi

  Bir sorun yaşamazsınız. Yukarıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

   
    Batu  
  06.07.2015-01:55
  B

  Merhaba Telefonu Aldım 3. Günü Bugün Discovery 2’nin İlk Şarjında Oyun Felan Oynadım :( Şarjdan Çıktıktan Sonra Apshalt 8 Real Racing 3 ve Modern Combat 5 Oynadım Bugün Sabahtan Şarjı Bitene Kadar Oynadım Kendi Kapandı Şarjımın 10-12 Saat Gitmesi İçin Bu İşlemleri Yapsam İşe Yararmı Yoksa Kurtuluş Yokmu ?

   
    hakan ateş  
  15.07.2015-18:17
  h

  bugün galaxy e5 aldım yaklaşık 2450 mah lion batarya var ve daha şarj etmedim 3 kez dediğiniz gibi yapsam ardından kaç gün sonra yüksek mb li oyunları oynamaya başlayabilirim örnek asfalt 8 airbone yükleyeceğim ortalama kaç gün sonra yükleyeyim

   
    andropedi  
  15.07.2015-23:34
  andropedi

  En az bir hafta sonra yükleyin.

   
    ayşe  
  16.07.2015-23:09
  a

  merabalar bugün note4 aldm şarja taktım bi saat sonra 5 dakıkalığına cıkarıp tekrar geri taktım bu arada telefon kapalıydı sıkıntı yaşar mıyım? şimdiden teşekkürler 

   
    Pinar  
  16.07.2015-23:32
  P

  Merhabalar babam yeni Aldığı note4 için dediklerinizin hiçbirini yapmamış. Direkt takmış şarja 2 saat sonra doldu diye çıkarıp kullanmaya başlamış. Şimdi yarım gün gidiyo yepyeni telefonun şarjı. Bunu telafi edebilir miyiz acaba?


1 2 3 4 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571147
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020