Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  777 Yorum

   
    andropedi  
  30.06.2015-21:56

  Evet yukarda anlatılanlar tablet ve telefonların neredeyse tamamı için geçerlidir. Çünkü tablet ve telefonların bataryaları 8 saatte fazlasıyla dolacak ve şarjda bekleyecek kapasitede mAh içerir. Bu yüzden yukarıdaki yöntemleri telefonunuza aynen uygulayabilirsiniz.

   
    ff  
  05.07.2015-16:38
  f

  yeni aldığım telefonu ilk kullanımda 8 saat şarja takmadım bir şey olur mu??

   
    andropedi  
  05.07.2015-19:06

  Eğer telefon hala yeniyse yukarıdaki yöntemi baştan uygulayın, çok bir şey kaybetmezsiniz.

   
    Yasin  
  05.07.2015-19:44
  Y

  Yeni aldığım telefonu açıp kurulumunu yaptım. Yaklaşık %30 civarı şarj vardı. Whatsapp indirdim ve biraz msjlaşma şeklinde kullandım. Ama bilmediğim için sarjı bitirdim ve kendiliğinden kapandı. Kapandıktan sonra şarja taktım 6 saat kadar kaldı. Bi sorun yaşarmıyım ?

   
    andropedi  
  05.07.2015-23:02

  Bir sorun yaşamazsınız. Yukarıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

   
    Batu  
  06.07.2015-01:55
  B

  Merhaba Telefonu Aldım 3. Günü Bugün Discovery 2’nin İlk Şarjında Oyun Felan Oynadım :( Şarjdan Çıktıktan Sonra Apshalt 8 Real Racing 3 ve Modern Combat 5 Oynadım Bugün Sabahtan Şarjı Bitene Kadar Oynadım Kendi Kapandı Şarjımın 10-12 Saat Gitmesi İçin Bu İşlemleri Yapsam İşe Yararmı Yoksa Kurtuluş Yokmu ?

   
    hakan ateş  
  15.07.2015-18:17
  h

  bugün galaxy e5 aldım yaklaşık 2450 mah lion batarya var ve daha şarj etmedim 3 kez dediğiniz gibi yapsam ardından kaç gün sonra yüksek mb li oyunları oynamaya başlayabilirim örnek asfalt 8 airbone yükleyeceğim ortalama kaç gün sonra yükleyeyim

   
    andropedi  
  15.07.2015-23:34

  En az bir hafta sonra yükleyin.

   
    ayşe  
  16.07.2015-23:09
  a

  merabalar bugün note4 aldm şarja taktım bi saat sonra 5 dakıkalığına cıkarıp tekrar geri taktım bu arada telefon kapalıydı sıkıntı yaşar mıyım? şimdiden teşekkürler 

   
    Pinar  
  16.07.2015-23:32
  P

  Merhabalar babam yeni Aldığı note4 için dediklerinizin hiçbirini yapmamış. Direkt takmış şarja 2 saat sonra doldu diye çıkarıp kullanmaya başlamış. Şimdi yarım gün gidiyo yepyeni telefonun şarjı. Bunu telafi edebilir miyiz acaba?

   
    andropedi  
  18.07.2015-21:57

  @ayşe, o kadarlık bir kesinti yüzünden sıkıntı yaşamazsınız merak etmeyin.
  @Pinar, Eğer telefon hala yeniyse, yani bir iki haftalıksa, yukarıda anlattığımız yöntemi en başından uygulayın. Yine de çok büyük telafisi olacaktır. Ayrıca sitemizde “pil ömrü uzatma” ile ilgili diğer sayfalara da göz atın. Bu sayfalarda anlattıklarımıza dikkat ederseniz şarj ömrü ciddi ölçüde uzayacaktır.

   
    oğuzhan çetin  
  19.07.2015-01:16
  o

  Merhaba. Sony Xperia Z3 alalı birkaç saat oldu. Telefonun sarjı % 56 ydı. Ve malesef şarjı telefon kapanana kadar kullandım. Şu an takılı ve %98. Bu hatam büyük bir sorunmu. Ne gibi bir kayba uğradım. Ve telafisi var mı. Varsa kısaca bahsedermisiniz. Yardım ederseniz çok sevinirim

   
    ayşe  
  20.07.2015-12:11
  a

  merhabalar tekrar telefonu alalı 4 gün oldu ( note 4) ama sarjı sabah ful aksam bıtıyor ve çok ısınıyor kardeşimin note 3 u var uygulamalardan dolayı dıyor clean master ve battery doctor ı ındır dedı . size de sormak ıstedim

   
    andropedi  
  21.07.2015-09:25

  Telefon kullanıcıları için gözden kaçan bir durum daha var. Özellikle yaz aylarında sıcaklardan dolayı üstüne de telefonun çalışma sıcaklığı eklenince telefonda biraz ısınma meydana gelmesi normaldir. Telefonu kasan ve yoran uygulama ve oyunları güneş altında vs. çok fazla oynamamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca telefonun normalden fazla ısınması pil tüketimini de biraz artırıyor.

   
    andropedi  
  21.07.2015-09:27

  Merhaba. Bu büyük bir sorun değil. Şarj tamamen bittikten sonra telefonda açılmama gibi sorunlara sebep olabiliyor. Bahsettiğinize göre böyle bir durum yaşamamışsınız. Sadece bu durumu çok fazla tekrarlamamaya çalışın. Şu an telefonunuzu güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

   
    Furkan K.  
  23.07.2015-19:02
  F

  merhabalar.samsung s3 telefonum vardı bataryası şişti bende bugün orjinal olmayan normal bir batarya aldım.orjinali ile arasında herhangi bir fark var mıdır?. bir de bataryayı aldığım telefocu 12 saat sarj etmem gerektiğini söyledi doğru mudur acaba.başka önerdiğiniz bişey var mı . şimdiden teşekkürler :)

   
    andropedi  
  24.07.2015-22:08

  Orijinali ile arasında tabiki de fark vardır. Orjinal pilinizin ömrü örneğin 3 seneyse, orjinal olmayan pilinizin toplam ömrü 1 senedir. Ayrıca normalde aynı kullanımla 1 gün giden pilinizin şarjı orjinal olmayan pili kullandığınızda 12 saat gider. Bu yüzden ya orjinal pilinizi alın, ya da anker gibi kaliteli pil markalarını tercih edin.
  Orjinal olmayan pilinizi yaklaşık bir sene en verimli şekilde kullanmak için de bu sayfada anlattığımız şarj yöntemini kullanın. Telefoncunun söylediği 12 saat şarj doğrudur ve takip etmeniz gereken başka adımlar da vardır. Yazımızda okuyabilirsiniz.

   
    Furkan.k  
  25.07.2015-15:22
  F

  12 saat şarj etmedim ve gece ckardım sarjdan telefonu sabah kaltıgımda ıse 80e dusmustu dun ise aksamustu 5 bucuk gıbı taktım gece 1 bucuga dogru sarjı 70 ti ne yapmam lazım

   
    andropedi  
  25.07.2015-15:31

  Bir süre bataryayı tam kullanın. Yani şarjınız %5 kaldığında şarja takın. Yüzde yüz olmadan çıkarmayın. Tam dolduktan sonra şarjdan çıkarın ve tekrar %5’e kadar telefonunuzu kullanın. Sonra tekrar şarja takın ve hiç çıkarmayın. Bu işlemi en az 3-4 kere tekrarlayın. Ayrıca telefonunuz şarjdayken oyun veya ağır uygulama gibi telefonunuzu yoran uygulamaları açmayın. Bu şekilde bir deneyin. Hala bataryadan performans alamazsanız büyük ihtimal bataryanız çöp durumdadır.

   
    Furkan. K  
  26.07.2015-12:17
  F

  Telefon % 5e kadar inmiyo 15 olunca ekran da bi kararma parlama olup kendi kendine kapanıyor. Iki saatte şarj oluyor ama çok çabuk bitiyor sarjdayken oynamiyorumda.orjinalini mi alsaydim acaba.yoksa bu durum gittikçe düzelir mi

   
    andropedi  
  26.07.2015-12:53

  Söylediğinize göre pil oldukça verimsiz. Bundan fazla düzeleceğini sanmıyoruz. Bu pili kullanmaya devam etmeniz telefonunuza da zarar verebilir. Yeni bir orijinal veya en azından kaliteli pil almanız daha uygun olacak gibi gözüküyor.

   
    ayşe  
  28.07.2015-22:13
  a

  Merhaba daha önce de yenı aldıgım note 4 için yazmıştım telefonumun sarjı çok çabuk bıtıyor neredeyse gunde ıkı defa sarj edyrm :( 15 gun oldu alalı. oyun oynamyrm sadece bıkaç basıt uygulama uyükledım. ACIL YARDIM

   
    adnan  
  31.07.2015-23:08
  a

  Batarya kalibrasyonu yapmak istiyorum yardımcı olurmusunuz faydası olur mu acaba ?

   
    andropedi  
  01.08.2015-16:37

  Bu sayfada anlattığımız adımları takip ederek yapabilirsiniz.

   
    ayse  
  03.08.2015-13:17
  a

  Merhaba daha önce de yenı aldıgım note 4 için yazmıştım telefonumun sarjı çok çabuk bıtıyor neredeyse gunde ıkı defa sarj edyrm :( 15 gun oldu alalı. oyun oynamyrm sadece bıkaç basıt uygulama uyükledım. ACIL YARDIM…

   
    ayse  
  03.08.2015-13:17
  a

  ??????????

   
    ayse  
  03.08.2015-13:18
  a

  ?????????? soruma cevap alabılır mıyım

   
    Mine  
  03.08.2015-16:32
  M

  Hi there. I took Note4 there days ago. My brother said me to use my telephone till 1% for the first time and to charge my battery and he said me that i should plug out it when it is 100%. So i did, for he is interested in those sort of things. But I really wonder if i stick around for things you talk about eight-hour charging or not. Thanks in advance.

   
    ayşe hanıma cevap  
  04.08.2015-17:46
  a

  buradaki insanlar sizin her an her sorunuza nasıl cevap versinler. Sorulan sorulara baktığımda allah bu yazının sahibine sabır versin diyorum. Adam herşeyi tek tek adım adım yazmış. Ya siz okumadan soru soruyosunuz yada okuduğunuzu anlamakta sorun yaşıyorsunuz. Birde ısrarla soruma cevap alabilir miyim işte bi sürü soru işareti falan. umarım gerçek hayattada buradaki gibi saçma hareketleriniz yoktur.

   
    andropedi  
  04.08.2015-21:57

  Hello Mine. We advice that not to use your phone till 1% of battery. Because it has risk of shut down suddenly at this percentage. So as we adviced you can plug in to charge when your phone has 5% charge left.
  And for your second question… It’s not matter on new model of phones when your battery filled up full as you said 100%. But we adviced 8 hours more because we aren’t sure that all of our website visitors have new model of phones. So you said that you have Note4. This phone may auto-stop charging when it reaches 100% of battery. You can unplug your phone after 10 minutes when it charged full.
  Thanks for visiting us.
  (Ayrıca bir ziyaretçimizin ayşe hanıma yazdığı cevap için teşekkür ederiz:)

   
    Bekir Kılıç  
  08.08.2015-21:58
  B

  Yeni telefon aldım şarjını ful bitirdim şarja taktım fakat telefonum açılmadı 8 saat bekledikden sonra telefonum açılır mı ?

   
    andropedi  
  08.08.2015-23:12

  Telefonu 3-5 saat şarda tuttuktan sonra şarjdan çıkarın. Pili çıkıyorsa pilini çıkartıp takın ve telefonu açın. Sonrasında hemen şarja takın ve tam şarj yapın. Telefonunuzu şarj tamamen bitene kadar kullanmayın.

   
    ayşe  
  10.08.2015-16:02
  a

  bana cevap vermeye kalkışan ılerı zekalı arkadas cok rahatsız olduysan bu sayfadaki yorumları okuma. sana acıklama yapmak zorunda da degılım. sızın gıbı sabırsız her seye karışan ınsanlar bıtmedınız kurtulamadık sızlerden. terbıyesızlık de cabası

   
    andropedi  
  10.08.2015-20:31

  Lütfen sakin olun, her ziyaretçimize yardımcı olmaya çalışıyoruz ve elimizden geleni her şeye rağmen yapmaya çalışıyoruz.

   
    Abdurrahman  
  11.08.2015-01:09
  A

  Esselamu aleyküm s6 aldım ama ilk sarj ettiğim zaman tamamen bitince takmıştım bir mahsuru var mı?ayrıca kaç saat kapalı durması gerekiyor cevap verirseniz memnun olurum

   
    ömer  
  11.08.2015-09:07
  ö

  merhaba ben telefonu yeni aldım şarj %17 iken telefonu kapatmadan şarj a taktım 12 saat kadar kapatmadan şarja taktığım için bir şey olurmu :(

   
    ayse  
  11.08.2015-13:14
  a

  anropedi bana sakın olun dıyorsunuz ama o kişinin yazmış oldugu cvp için de teşekkur etmekten gerı duymuyorsunuz. hıç etık degılsınız.

   
    onur  
  12.08.2015-13:13
  o

  Samsung s6 aldim 1 hafta oldu internete giriyorum 2 dk da yuzde 3 gidiyo bu ne yapabilirim

   
    andropedi  
  12.08.2015-21:18

  Ayşe Hanım, siz de farkındasınızdır ki bazen buraya gelen ziyaretçilerimiz bir üstteki yorumu bile okumadan yorum yazıyorlar. Sayfada veya birkaç yorum yukarıda aslında cevabı olan soruları tekrar tekrar soruyorlar. Buna rağmen biz elimizden geldiğince her ziyaretçimize herşeye rağmen yine de yardımcı olmaya çalışıyoruz.
  Biz sadece konunun ana fikri konusunda genel olarak ziyaretçiye teşekkür etmiştik. Yoksa kullandığı üslup veya kelimeler tabi ki sadece kendisini bağlamaktadır.

   
    barış  
  13.08.2015-18:25
  b

  ben telefonu alalı 1 ay oluyor. bende 2 saat yanı %100 diyene kadar taktım telefonun şarzı cok cabuk bıtıyor sizin dediğiniz teknıkle yapsam faydası olurmu ?

   
    Fatih  
  13.08.2015-22:00
  F

  Merhaba ben yeni sony xperia z3 telefon aldım daha bugün. Telefonu direk şarja taktık %100 olunca çıkardık. Şimdi söylediğiniz işlemi yapsam faydası olur mu ?

   
    andropedi  
  13.08.2015-22:26

  Tabi ki, sorun yok. Yukarıdaki işlemleri aynen uygulayın.

   
    İsmail Özkulu  
  14.08.2015-14:20
  İ

  İlk şarzı 4 saat ikinci şarkı da 4 saat yapsak olur mu peki?

   
    eylül  
  14.08.2015-21:37
  e

  Telefonumun şarj aleti bozuldu çalışmıo bende başka markanın şarj aletini takıyorum bi sorun olur mu acaba(pilinde vb. Seylerde sorun yasanırmı yani)

   
    andropedi  
  15.08.2015-13:22

  @İsmail Özkulu, İlk şarjı ve ikinci şarjı 4’er saat yapsanız da olur fakat vaktiniz varsa 6-8 saat yapmanızı öneririz.
  @eylül, Telefonunuza ait olmayan şarj aletlerini kullandığınızda şarj aleti telefonunuza ve pilinize zarar verebilir.

   
    serra  
  15.08.2015-14:27
  s

  Şarjım bozuldu.telefonuma samsungun şarj aletni kullanıorum.ama telefonum başka marka bisi olurmu

   
    andropedi  
  15.08.2015-21:47

  En yakın zamanda kendi telefonunuza ait olan bir şarj aleti bulmanız gerekli.

   
    Yusuf  
  17.08.2015-17:03
  Y

  İyi günler ben Samsung E5 aldim daha 2-3 hafta oldu telefoncu ilk 8 saat sarj et demişti ben %100 olunca şarjdan çektim simdi 8 saat sarj etsem bi sorun olurmu ??? ve sarj verimi biraz dustu daha az dayaniyo çok kullaniyorum günde 6-8 saat nerdeyse bundan kaynaklaniyor olabilirmi. ???

   
    Yusuf  
  17.08.2015-17:14
  Y

  Yardimci olursaniz sevinirim.

   
    Yusuf  
  17.08.2015-22:56
  Y

  Lütfen yardim edin sarj çok çabuk bitmeye başladı ne yapmalıyim 2-3 hafta oldu daha servise gönderiyimmi ???


1 2 3 4 16

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 777 yorum 599054
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 668.3  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020