Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    Sorun var  
  13.02.2017-21:44
  S

  Telefonunu genelde %10-%15 e felan geldiğinde kaptı yorum. İlk aldığımda aynı sizin dediğiniz şekilde yaptım bir sıkıntı olmadı. Ama sonradan %10 nun altına düştüğünde biraz bozuldu. Ama hiç tamamiyle kapanmadı %5 in altına hiç düşmedi ama ben % 7 olduğunda felan telefonu kapatıyorum. Şarja taktığında %1 den doldurmaya başlıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum.

   
    azra  
  26.02.2017-11:29
  a

  oncelikle bilgiler cok guzeldi bunun icin tesekkur ederim. yanliz bi sorum var bikac kere telefonu %5 e gelince kapatip sarja takacagiz ancak her zaman sarja takarken kapatmamiz mi lazim

   
    azra  
  26.02.2017-11:32
  a

  ACIL CEVAP
  merhaba vestel venus 5570 telefon alacagim Bataryası ince oldugu icin cok sarjda durursa patlayabilirmis. yinede 8 saat sarjda tutmalimiyim

   
    andropedi  
  26.02.2017-13:30
  andropedi

  Telefonun bataryası ince olduğundan şarjda durduğunda patlamaz. Bu tür durumlar her türlü bataryada üretim hatası ve yanlış kullanım olursa meydana gelebilir. Telefonunuzu ilk başlarda biraz uzun süre şarjda tutabilirsiniz. Ayrıca telefonunuza her zaman kapatıp şarja takmanız şarj değil. İlk 2-3 şarjda bunu yapabilirseniz daha iyi etki edebilir. Sonrasında telefon açıkken de dilediğiniz zaman şarja takıp çıkarabilirsiniz.

   
    andropedi  
  03.03.2017-22:57
  andropedi

  11 saat kalması sorun değil. Devamını yukarıda yazdığımız adımlarla devam edebilirsiniz.

   
    Halil  
  03.03.2017-22:40
  H

  Merhaba. Ben samsung galaksi j 5 aldım ıstemedensede olsa mecbur 11 saat sarjda kaldi. Devamını nasıl yapayım. Saygılar dileğiyle.

   
    andropedi  
  12.03.2017-11:03
  andropedi

  Telefonunuzun pilini eğer 2-3 senedir veya daha fazla süredir kullanıyorsanız bu tür düşük şarjlarda ani kapanma sorunu yaşayabilirsiniz. Az kalan şarj ile az gelen voltajdan dolayı telefon kendini aniden veya yavaş şekilde kapatabilir. Eğer bu durum 1 senelik veya daha az süredir kullanan pille çok sık yaşanıyorsa garantiye gitmenizde fayda var.

   
    Cafer  
  12.03.2017-10:13
  C

  Note 4 kullanıcısıyım telefonun şarjı %10 a düştüğünde birden kapanıyor kendi kendine neden olabilir

   
    andropedi  
  12.03.2017-13:22
  andropedi

  Telefonunuz garanti kapsamındaysa ve bu sorunu çok tekrarlıyorsa bir önceki yorumda yazdığımız gibi teknik servis ile görüşmelisiniz.

   
    Ömer  
  12.03.2017-12:44
  Ö

  Merabalar a5 2016 kullanıcısıyım telefonun şarjı %10 dayken şarja taktığm zaman kapanıyor neden olabilir

   
    sule  
  15.03.2017-17:09
  s

  yeni samsung s4 batarya aldım ve kaç saat sarjda tutmalıyım aldığım samsung subesi tam dolunca cekin dedi ama baska bi telefoncua sordugumda 12 saat dedi ne yapmalıyım

   
    andropedi  
  16.03.2017-00:38
  andropedi

  İlk şarjda 8-10 saat şarj etseniz daha iyi olur. Aldığınız bataryanın özelliklerini bilmediğimiz için bu şekilde daha garanti olacaktır.

   
    orhan  
  17.03.2017-09:50
  o

  yeni j7 aldım telefon servise gitti batarya yenilendi tekrar 8 saat şarj etmelimiyim

   
    orhan  
  17.03.2017-09:53
  o

  lütfen çok acil cevap bekliyorum . teşekkürler

   
    andropedi  
  17.03.2017-16:26
  andropedi

  Evet, yeni batarya takıldıysa tekrar 8 saat şarj etmelisiniz.

   
    Polat  
  25.04.2017-00:25
  P

  Merhaba telefonu alali 5 ay oldu bu aya kadar bir sıkıntı yoktu yeni bir kılıf alana kadar aldım telefonu sarja taktım %93 e gelip tekrar yüzde % 92 ye düşüyor ne yapmalıyım bu arada telefon markası j7 prime

   
    Anonim  
  28.04.2017-22:25

  Takiyorum ekran açılıyor bir zaman sonra kapanip bir daha şarj ekrani açılıyor telefonu şarj takmadan açmaya çalışıyorum açılmaya başlıyor ama açılmadan ekran kapaniyor telefon daha 1hafta olmadı kullanali

   
    Ismail  
  03.05.2017-15:23
  I

  Telefonumu yeni aldim samsung galaxs s7 sarz 100 100 dolmasi 6saati buluyor normalmi

   
    Gülden ylmaz  
  08.05.2017-19:46
  G

  Yeni telefonumun şarjı full dolunca çıkarsam kullansam bir sey olur mu ?

   
    andropedi  
  09.05.2017-11:33
  andropedi

  Şarj tam dolduktan sonra zaten çıkartıp kullanabilirsiniz. İlk başlarda şarjınız %3-%5’e kadar indikten sonra şarja takın. Ortalarda şarja takmamaya çalışın.

   
    isim yok  
  07.06.2017-19:03
  i

  Eğer aldığımız ilk gün 8 saat şarj etmezsek ne olur?

   
    Gaye  
  19.06.2017-15:53
  G

  Ben 1 hafta once j7 prime aldim telefonumun sarji cabuk bitiyor bide 2 saat ya da 2.5 saat de sarj oluyo ama arkadaslarim da oyle olmuyor ayni telefon arkadaslarim bana sarjimda arza oldugunu soyluyorlar ben mesela bugun sarji saat 3 te takdim 5 de tam doluyor bu sarj bana o aksam yarin tum gun bide diger gun yarim gun gidio sizce boyle bi durumda benim telefonumda sorun varmi bide internete baglaninca cabuk bitiyor

   
    selda  
  21.06.2017-08:14
  s

  merhaba ben yeni asus zenfone 3 laser aldım dün . telefonu açtım ve gerekli kurulumları yaptım telefon yarım şarjla gelmişti. 3 tane uygulama indirdim açarken sonra şarja taktım 2 buçuk saat yüzde 100 doluncaya kadar yani şarj oldu. şarjdan çekip telefonu incelemeye başladığımda şarjı çok çabuk tükenmeye başladı yarım saatte %11 gitti ve telefon 38 derece oldu bu beni çok üzdü asus u tereddüt ederek almıştım bundan önceki telefonum samsung s4 dü .bu da bana samsungtan şaşma düşüncesini tekrar getirdi sizce napmalıyım

   
    andropedi  
  21.06.2017-09:47
  andropedi

  Yeni alınan telefonlarda genellikle pil harcayacak tüm özellikler açık olur ve kullanmayacağınız birçok uygulama gelir. Otomatik senkronizasyon vs gibi ayarları kapattıktan sonra kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.
  Ayrıca kullanıcılar yeni telefonu daha yoğun kurcalar ve kullanır. Aynı zamanda yeni telefonların bataryası yaklaşık 1 hafta sonra tam performans çalışmaya başlar. 1 hafta – 10gün geçtikten sonra pil harcamanızı tekrar gözden geçirirseniz çabuk bitmediğini göreceksiniz..

   
    andropedi  
  26.06.2017-18:02
  andropedi

  Televizyon veya bilgisayarla şarj ettiğinizde daha yavaş şarj olur başka sıkıntı olmaz.
  Telefonu ilk aldığında da uygulamaları hemen yükleyebilirsiniz.

   
    moto g4 plus kullanıcısı  
  26.06.2017-17:15
  m

  telefonu televizyonla yada bilgisayarla şarj etmek sıkıntı olur mu

   
    dikkattt  
  26.06.2017-17:17
  d

  telefonu ilk aldıgım da hemen açıp uygulamaları yuklesem ne olur sıkıntı olur mu

   
    heyyy  
  27.06.2017-08:35
  h

  En fazla ne kadar uygulama Yuklemeliyuz Telefona Bir De Sarji %5 altina herzaman Mi dusmesin Yoksa Ilk Kullanimlar Icin Mi

   
    andropedi  
  27.06.2017-10:33
  andropedi

  Uygulama sayısı çok önemli değil, sadece senkronizasyon ayarlarını yetecek kadar kapatmanız önemli.
  Telefonun şarjını ise her zaman için yüzde 3’ün altına düşürmemeye çalışın..

   
    Emir Ali  
  04.07.2017-17:57
  E

  Hocam ben internet üzerinden Xiaomi markalı bir telefon aldım ama telefon %0 şarj ile geldi ne yapmam gerekli acaba ?


1 13 14 15 16 17 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571144
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020