Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  859 Yorum

   
    andropedi  
  13.04.2019-21:52
  a

  Önemli değil :) Evet dolduktan sonra kullanım süresini göstermeye başlamıştır. Siz yine de telefon yeniyse tam dolduktan sonra 1-2 saat daha şarjda tutun. İyi günlerde kullanın.

   
    Merve  
  18.04.2019-21:59
  M

  Yeni telefon aldım ve ilk şarjını dediğiniz gibi yapacağım. Fabrika şarjını %5 e düşürdüm ve kapattım. 8 saat şarj olduktan telefonu açacağım buraya kadar her şey tamam. Ama sorum şu ki;
  1) Gelen güncelleme için telefonun yeniden başlatılması gerekiyor yazıyor. Tam dolum gerçekleştikten sonra güncellemeyi kabul etsem yeniden açıp kapatacak kendini. Bir şey olur mu? Yoksa bu 1 haftadan sonra (pil alıştıktan sonra) mı yapayım güncelleme işini? Tavsiyeniz nedir?
  2) Bir de son olarak; illaki 8 saat mi maksimum kalması lazım yoksa 12 saat falan da olsa olur mu? (hani ilk şarj olayında normalden biraz daha fazla kalsın demişsiniz ya)?

   
    andropedi  
  18.04.2019-23:36
  a

  Merhaba,
  1) Telefonun yeniden başlaması sorun olmaz. Güncellemeyi yapabilirsiniz.
  2) 8 saat zaten normalden fazla bir süre oluyor. Normalde telefonunuz 3-4 saatte dolar. 5-6 saat kalsa bile yeterli aslında. İsterseniz de gece şarja takıp sabah da çıkarabilirsiniz. Yani amaç 3-4 saatte yüzde yüz şarj olduktan sonra 2-3 saat daha şarjda kalması.

   
    Merve  
  19.04.2019-11:19
  M

  Teşekkür ederim :)

   
    andropedi  
  19.04.2019-13:11
  a

  Rica ederiz :) İyi günlerde kullanın.

   
    Yiğit  
  25.10.2019-13:39
  Y

  Merhaba yazıların hemen hemen hepsini okudum yeni alınan telefonu en az 5-6 saat fazla 8 saat şarj etmemiz gerektiğini yazmışsınız bu lityum- iyon piller için geçerli olduğunu söylemiştiniz Peki lityum polimer piller için ilk şarj süresi ne olmalı onları da incelediniz mi

   
    andropedi  
  26.10.2019-12:31
  a

  Merhaba, lityum ion ve lityum polimer piller yaklaşık olarak aynı davranışı gösterir. Gerçekte bu pil teknolojileri için telefonu ilk aldığınızda 8-10 saat şarjlara gerek olmasa da pilin tam dolu ve tam boş durumunu daha kısa sürede kavraması için ilk birkaç gün 4-5 saatlik tam dolum ve yüzde 2 – yüzde 3’lere kadar tam boşaltma öneriyoruz.

   
    Yiğit  
  31.10.2019-10:47
  Y

  Bilgiler için teşekkür ederim andropedi Telefonun içinde 100’de 44 şarj vardı 100 de 15 olduğu zaman şarja takın diye bildirim geldi Ben de telefon 100 de 15 dolu iken şarja taktım uyandığım zaman toplam 7 saat şarjda kalmıştı bundan sonraki şarjları sizin söylediğiniz gibi birkaç kez dolumda 4 saat yaparım fakat şarjı uyarı verdiği 100’de 15 oranında mı doldurayım yoksa yüzde 5’lere düşmesini mi bekleyeyim yüzde 15’te ise doldurmanın sebebi bu seviyede kamera ve video flaşı otomatik olarak kapandı şarja takmamı istedi diye bu seviyede taktım

   
    andropedi  
  31.10.2019-22:17
  a

  Eğer mecbur kalmazsanız yüzde 5e kadar bekleyin, öyle şarja takın.

   
    Osman  
  08.11.2019-19:09
  O

  Merhabalar,ben XİAOMİ REDMİ NOTE 8 aldım oradaki yetkili kişiye ilk şarj olayını sordum telefonu aldığınızda belli bir şarj yüzdesiyle geliyor zaten dedi siz onu bitirip telefon kapanana kadar normal kullanın telefon kapanınca şarja takın 0 dan 100 e kadar dolsun 100 e geldiğinde bir kaç saat daha şarjda bırakın sonra normal kullanmaya başlayabilirsiniz dedi Samsung yetkilisine de sordum oda aynı şeyi söyledi doğru mudur ?

   
    andropedi  
  08.11.2019-20:02
  a

  Merhaba, evet bu şekil ilk şarj daha uygun gibi. Biz de aynı şekilde öneriyoruz fakat telefon kendi kapancak kadar yüzde sıfır değil de yüzde 2-3 kaldığında şarja takmanız daha iyi. Hatta bu işlemi 2-3 gece tekrarlasanız daha da iyi olur.

   
    Enes  
  25.11.2019-13:40
  E

  Ben telefonu ilk aldığım gün full bitirdim şarjı ve 4 saat takılı kaldı elektrikler gitmişti bugün 2. Günü 4. Güne kadar 8 -10 saat şarjda bıraksam hiçbir şey olmaz yine iyi olur demi

   
    andropedi  
  26.11.2019-00:06
  a

  Evet 4üncü güne kadar aynen uygulayabilirsiniz.

   
    SuperGaZi  
  06.12.2019-06:53
  S

  Merhaba. Yeni telefon aldım. Dediklerinizi okudum. En mantıklısı sizin yazdıklarınız geldi. Konu eski açılmış ancak güncelleme yakın tarihli olmuş. Umarım yazdıklarınız geçerlidir :) Bu konuda çok yazılar var. Pili tamamen bitirip takın diyorlar ki eski telefonda öyle yapmıştım. Çok farklı bilgiler kafa karışıklığı yaratıyor maalesef. Emeğiniz için teşekkür ederim.

   
    andropedi  
  06.12.2019-09:32
  a

  Evet pil konusunda çok farklı yazılar var çünkü pil teknolojisi çok hızlı gelişen bir konu. Yeni telefonların çoğunda aslında pil için ekstra birşey yapmaya pek gerek yok ama bu sayfada yazdığımız adımları uyguladığınızda en azından pil kısa süre içinde en iyi performansına kavuşuyor. Çünkü pil tam performansı ile kısa zamanda çalışıyor ve kapasitesini tam kullanmaya başlıyor. Bu adımların yapılmasının zararı yok ama faydalı olabileceği ihtimali yüksek çoğu pil için.

   
    Hüseyin  
  06.12.2019-10:13
  H

  Hocam bir yanıtınızda pili ayda bir kere tam boşaltmamizi söylemişsiniz… Ama telefon kapanmadan şarja takmamizi da soylemistiniz.

   
    andropedi  
  06.12.2019-16:47
  a

  Evet pilin ayda en az bir kere tam olarak bitmesi ve tam olarak dolması pilin yararına olur. Tam olarak bitmesi derken kendi kendine kapanması değil de yüzde 2-3 şarjı kaldığında daha iyi.

   
    andropedi  
  06.12.2019-18:39
  a

  Aslında her pille çalışan cihazınızın pilini hiçbir zaman sonuna kadar, yani sıfır olup kendi kendine kapanana kadar bitirmeyin. Bu her alette her türlü pile zarar verir. Son yüzde 1-2 kaldığında kendiniz kapatın ve pili bitmiş bir cihazı en geç 3-5 gün içinde şarj edin. Eğer birkaç hafta boyunca pili boş olarak cihazı açmasanız bile bir yerde bekletirseniz o pili bir daha dolduramayabilirsiniz. Uzun süre boyunca cihaz kapalı kalacaksa da şarjını yaklaşık yüzde 50-70 civarına kadar doldurun, kapatın öyle beklesin. Uzun süre bekleyecek cihazı da yüzde yüz şarj edip bir yere kaldırmayın.

   
    Sümeyye  
  06.12.2019-21:38
  S

  Ben xiaomi redmi note 8 aldım. Telefonu açamadım. Sarjı yok sandım ve sarja taktım ama sarjı vardı. Bu yazıları okuyunca sarjdan çekip,telefonu açtım. Sarjı 5e düşürene kadar oyun,müzik,uygulama ne varsa hepsini indirdim. 5e düşünce sarja bıraktım 8 saat durdu. Dün 2. gündü oynadım,gezindim vs. Bugün gine 5e düşürüp sarja taktım 8 saat bırakıcam ama ben oyunda indirdim oynadım da sıkıntı çıkmaz değil mi ? Bugün 3. günü 2. kez sarja takışım. Cevaplarsan sevinirim ?.

   
    Sümeyye  
  06.12.2019-21:43
  S

  Birde güncelleme gelmişti onu güncelledim (telefon güncellemesi yani tam ne deniyor bilmiyorum yazılım güncellemesi felan sanırım,uygulamaları zaten güncellemiştim). Sıkıntı olmaz değil mi ?.

   
    andropedi  
  06.12.2019-22:27
  a

  Güncelleme yapmanız iyi olmuş. Telefonu şarj ederken ilk günler oyun oynamamaya dikkat edin. Telefon şarjda değilken telefonu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 1-2 gün daha yüzde 5e kadar kullanıp tam şarj yapın. Sonrasında istediğiniz gibi şarja takıp çıkarabilirsiniz.

   
    Sümeyye  
  07.12.2019-10:04
  S

  Zaten şarjda iken kapalı şekilde 8 saat taktım. Şarjda değilken oyun oynadım.

   
    Sümeyye  
  07.12.2019-10:05
  S

  Ve full ayarda kullanmıyorum. Parlaklığı felan.

   
    andropedi  
  07.12.2019-12:05
  a

  Tamamdır süper o zaman.

   
    Onur  
  11.12.2019-02:43
  O

  Redmi note 8 aldım sizin soylediyiniz adımları uyguladım şarj yüzde 15 te kapattım ve şarja taktım tam 3 saat bekledim zaten 1.5saatte full olmistu. Siz 8 saat demissiniz.bir sıkıntı olur mu telefon için ?

   
    Onur  
  11.12.2019-02:46
  O

  Zaten bunların akıllı şarj aleti var full 100 olduktan sonra şarjı durduruyor.8 saat beklemeye gerek var mı ? 3 saat beklemek az mı ? Teşekkür ederim

   
    andropedi  
  11.12.2019-09:48
  a

  Yeni nesil telefonlarda 8 saate kadar gerek yok. Dediğiniz gibi eğer 1,5 saatte şarjı yüzde yüz olduysa 3 saat tutmak yeterli. Eğer telefonu gece yatarken şarja takıyorsanız sabaha kadar 8 saat de kalabilir.

   
    Sümeyye  
  13.12.2019-18:14
  S

  Bugün 5. kezde 8-9 saat bıraktım şarja şimdi napmalıyım ?

   
    andropedi  
  13.12.2019-18:16
  a

  Bu kadar yeterli. Şimdi normal kullanıma geçebilirsiniz. Yani şarja taktığınız, şarjda ne kadar kaldığı, yüzde kaç olduğu gibi bilgileri takip etmenize gerek yok artık.

   
    SuperGaZi  
  14.12.2019-23:05
  S

  Merhaba. Maalesef ilk şarjda teli kapatmadan şarj yaptım, dediğiniz şekilde. İkinci şarjı dediğiniz gibi yapacağım. Kötü etkisi olmaz umarım :)

   
    andropedi  
  14.12.2019-23:09
  a

  Merhaba, kötü etkisi olmaz, telefon açıkken de az biraz şarj kullandığı için kapatılsa daha iyi. Ama gece telefon gelme veya mesaj gelme ihtimali vs varsa kapatmanıza gerek yok. O kadar küçük bir fark yani :)

   
    Hüseyin  
  15.12.2019-17:18
  H

  Hocam 3-4 kere %5’ten %100’e kadar doldurma işlemlerini tamamladım. Peki asıl sorum şu olacak: Bundan sonrada mı %100’e kadar doldurmaliyim? %100’de bekletmek bataryaya zarar verir mi? Tesla araçlarının şarjının %90’a kadar dolduruyormuş. Telefonlarda nasıl bir yöntem izlenir? Ben %100’e kadar doldurayım mı, eğer dolduracaksam %100 olduğu an hemen şarjdan çıkarayım mı, yoksa biraz bekleyip öyle mi çıkarmalıyım?

   
    andropedi  
  15.12.2019-17:30
  a

  Bu adımlardan sonra aslında telefonu ne zaman şarja takmak isterseniz ve ne zaman şarjdan çıkarmak isterseniz bu şekilde devam edin. Çünkü pil yüzdesini takip edeceğiniz bir telefon kullanımı ile işkence çekmenize gerek olacak kadar pil ömrü fark etmeyecek bundan sonrası için.
  Tesla ve diğer günümüz yeni nesil pilleri zaten genellikle akıllı oluyorlar ve şarj yüzde yüz olsa bile bazıları bir süre sonra şarjı kesiyor. Pilin yüzde 80‐90lara kadar doldurulup şarjdan çıkarılma sebebi ise pilin “charge cycle” denilen uzun vadede pilin ömrünü etkileyen kaç kere şarj edildiği durumu ile alakalı. Yani pili tam doldurmak ile yüzde seksen doldurmak arasında pilin ömrünü etkileyecek bir faktör var. Tabi pilin ömrü uzun olsun yüzde seksende çıkarayım derken örneğin dışarda telefon şarjının bitmesi hoş bir durum olmaz. Çünkü örnek vermek gerekirse sürekli yüzde yüz şarj edilen bir telefonun pil ömrü 4 seneyse, sürekli yüzde 80e kadar şarj edilen bir telefonun pil ömrü 5 sene olur. Her ikisini de devamlı yapamayacağınıza göre piliniz ömrü ortalama 4 buçuk sene olur ve 6 ay fark için bu eziyeti çekmenize bence gerek yok.
  Yani bundan sonrası için telefonu şarja takarken veya şarjdan çıkarırken ihtiyaçlarınızı ve konforunuzu düşünmeniz yeterli.

   
    Neshter  
  20.12.2019-01:14
  N

  Merhaba ben Xiaomi Redmi Note 8T aldım.Telefonun şarjı ilk kullanımdan sonra %10 civarına gelince ilk şarj için şarja taktım ve %100 yüz olunca şarjdan çıkardım zaten telefon kendi şarjı kesti ve yeni pillerde %100 olduktan sonra beklemeye gerek yok diye okumuştum o yüzden şarj %100 olduktan sonra 3 ya da 4 saat beklemeyip direkt şarjdan aldım sonra ki %100 e kadar şarj ettiğim zamanlarda accubattery ile de pili kontrol ettim normalde pil dizayn kapasitesi 4000mah ama şuanki kapasite 3815mah yazıyor yani pil kapasitesi tam değil acaba ilkte %100 şarj olduktan sonra 3 saat beklemediğim için mi böyle bir şey oldu yada pil zamanla tam pil kapasitesine mi kavuşucak sizinde bir yorumda belirttiğiniz gibi ayrıca bir daha ki şarjda %3 lere kadar düşürüp telefonu kapatıp sonra şarja takıp 3 yada 4 saat beklesem işe yarar mı çünkü telefonu aldıktan sonra en az 6 kere normal şekilde şarj ettim.

   
    andropedi  
  20.12.2019-10:48
  a

  Merhaba. Accubattery’nin pil kapasitenizi tam olarak öğrenmesi için en az 15-20 şarj gerekir. Yani normalde pilden direkt böyle bir veri alması mümkün değil. Bunu ancak şarj ve deşarj işlemleri ile zamanla anlayabiliyor. Zaten Accubattery uygulamasının ayarlarında da görebileceğiniz üzere pilin kapasitesini mAh olarak kendiniz de girip düzeltebiliyorsunuz. Bu ayardan da anlaşılabileceği üzere nokta atışı ve kesin bir verinin Accubattery tarafından verilebilmesi kısa süre içinde mümkün değil. Bazı telefonlarda da örneğin 4000mAh olan pil kapasitesini 4300 vs gösterdiği de oluyor. Accubattery bunu zamanla düzeltecek. Daha hızlı öğrenmesi için telefonun şarjı yüzde 10 kadar kaldığında değil daha fazla bitirip yüzde 3-4’lerde şarja takmanız daha uygun olur. Bir 5-10 kere daha şarj-deşarj döngüsü tamamlandığında hem pilinizin verimi tam oturmuş olacak, hem de yüksek ihtimalle Accubattery pilinizin kapasitesini daha doğru göstermeye başlayacak. Bir de pil kapasitesi göstergesi ortam şartlarına göre de biraz oynar. Örneğin telefonla dışarı çıktığınızda hava soğukta pil daha çabuk biteceğinden Accubattery yanlış varsayımlarda bulunabilir. Zamanla oturacak şeyler acele etmenize veya endişe etmenize gerek olan bir durum yok. Rutin şarj-deşarj işlemlerine ve normal telefon kullanımınıza devam edebilirsiniz.

   
    Neshter  
  20.12.2019-11:06
  N

  Cevabiniz icin tesekkur ederim.Yani telefonun şarjı beklediğimdem biraz daha hızlı bitince birde ustune Accubatery telefon tahmini kapasitesini öyle gosterince suphelenmistim acaba batarya ile ilgili mi sorun var diye.Ayrica ben telefonu ilk aldığımda şarjı %5 e indirip sonrasinda 8 saatlik şarj etmedim dediğim gibi telefonu en az 6 kere sarj ettim aldıktan sonra o yüzden bu yüzden bu saatten sonra telefonun şarjı %5 e indiğimde 8 saatlik şarj etsem batarya için işe yarar mi?

   
    andropedi  
  20.12.2019-11:11
  a

  Telefonun ilk bir iki hafta şarjının daha çabuk bitmesi çok normal bir olay. Hem telefonun pil verimi henüz maksimuma çıkmadı, hem de telefonu normal günlük kullanımdan daha fazla kullanıyor olabilirsiniz. Zaten Accubattery’nin tam kapasiteyi öğrenememesinin bir sebebi de bu. Yani 1-2 hafta içinde telefonun şarjının daha uzun gittiğini göreceksiniz.
  Telefonu ilk aldığınızdan bu yana 6 şarjda 8 saat şarj etmemenizin telefon pili üzerinde kalıcı bir olumsuz etkisi olmaz. Zaten telefonunuzun yeni nesil olduğundan 8 saate gerek de yok. Telefonun pili yüzde 2-3 kaldıktan sonra şarja takıp yüzde yüz şarj olduktan sonra fazladan 1 saat şarjda bekletseniz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarlarsanız bu 1-2 hafta sonra oturacak olan pil verimini biraz daha öne çekmiş olursunuz. Yani bu şarj işlemlerini şimdi de yapmaya başlayabilirsiniz. Yapmasanız da bataryaya bir zararı olmaz. Yaptığınızda pilin tam kapasitesine daha az zamanda ulaşırsınız.

   
    Neshter  
  20.12.2019-11:44
  N

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim…

   
    andropedi  
  20.12.2019-11:45
  a

  Rica ederiz, telefonunuzu iyi günlerde kullanmanız dileğiyle…

   
    Samsung A5 2017  
  17.01.2020-10:03
  S

  Merhabalar, 1.5 yıl önce telefonu ilk aldığım da size danışarak şarj etmiştim çok düzgün ilk 3 şarj ile memnun şekilde hala kullanmaktayım. Şarja %5 ve altındaki seviyelerde takıyorum 100 olmadan çıkarmıyorum hiç. Bazen kapatıp kapalı halde şarj ettiğim oluyor
  Ama yoğun kullanımım nedeniyle eskisi kadar uzun gitmese de fark ettiğim bi usus oldukça uzun süre %100 gösterdikten sonra %99 98 97 96 olması 100 olarak kaldığı süreye göre çok ciddi farklı, 99 olduktan sonra çabuk azalıyor. Gece taktım sabaha kadar 100 ve sabah 10 15 dk kullandım 100 ama 96 ya gelmesi de 10 dk.

  Şarjı hep tam cycle ile yaptığımdan pil ömrü bu model akıllı telefonlar için ne kadardır tahmininizle ne zaman ölür bir tahmininiz var mı, orijinal pil bulup değiştirme imkanım olur heralde destek açısından.
  Selamlar

   
    andropedi  
  17.01.2020-10:13
  a

  Tekrar merhaba o zaman :)
  Anlattığınız durum neredeyse tüm telefonlarda oluyor. Yani telefonun yüzde yüzde 15 dk kalması, sonrasında hızlıca inmeye başlaması durumu. Bunun sebebi pildeki bir bozukluk değil, telefonun pili yüzde yüzdeyken ve yüzde sıfırlardayken tam ölçememesi. Örneğin 1 2 sene kullanılmış telefonlarda şöyle bir durum da oluyor. Telefonun şarjı yüzde 5teyken aniden kapanıyor. Çünkü aslında şarj bitmişken telefon şarjın daha yüzde 5 olduğunu zannediyor. Tam dolu ve tam boş durumlarda ölçüm yanlışlıkları 1 2 senelik telefonlar için normaldir.
  Şarjın ne kadar gitmesi gerektiği telefona ve kullanıma göre çok değişken bir konu. Bir şey diyemeyiz. Fakat en az 3 seneden önce telefonlarda pil değişimine çok gerek olmaz. 3 seneden sonra orijinal pil ile değişim yapılabilir.
  Pil sağlığı ve kullanım istatistiklerinizi daha detaylı ölçmek isterseniz bir süreliğine AccuBattery isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgiler veriyor.

   
    Özden  
  09.03.2020-12:26
  Ö

  Huawei p30 lite aldım hızlı bitiyor gşbş geliyor 1 ay oldu aslında oynayınca 7,8 dk da bitiyor normal midir?

   
    andropedi  
  09.03.2020-22:04
  a

  Oyun oynarken 7-8 dakikada yüzde 1 şarj iniyorsa bu oldukça normal bir durum. Saatte yüzde 7 şarjdan neredeyse 13 saat oyun şarjı demek oluyor.

   
    Yıldız  
  08.04.2020-21:36
  Y

  Merhabalar. Ben yeni almış olduğum Xiaomi redmi note 8 pro ya pubg tarzında yüksek performanslı oyunlar yüklemek istiyordum ama sizin yazdıklarını okuyunca acaba biraz daha beklemeli miyim diye düşündüm fikrinizi alabilir miyim? Teşekkür ederim şimdiden.

   
    andropedi  
  08.04.2020-21:41
  a

  Merhaba, telefonunuzu zorlamaya başlamadan önce 1 hafta kadar normal kullansanız daha iyi.

   
    Betül  
  19.04.2020-03:37
  B

  Merhabalar ben huwai y9 aldım 3 gün oldu alalı ama ilk gün 20 yken taktım 6 satt durdu 2 inci günde 15 inde taktm şarzın 3 dakikaya düşüyor neden

   
    andropedi  
  19.04.2020-10:31
  a

  Merhaba, 3 gün için şarj kullanımı ve pilin performansının tam olarak oturması için erken bir süre. Sayfada anlattıklarımızı 3-4 gün uyguladıktan sonra 1 haftalık kullanım ile gerçek şarj tüketimini o zaman görebilirsiniz.

   
    Gökhan  
  19.04.2020-17:25
  G

  Tamam hocam yeni aldığımız telefonu 3gun dediginiz gibi kapalı şekilde şarj ettik diğer günlerle açık şarj etsek sıkıntı olurmu ve şarj ederken tlfn kullanmak ne gibi dez avantaji var

   
    andropedi  
  19.04.2020-17:30
  a

  Diğer günlerde açık şarj etseniz ve istediğiniz zaman takıp çıkarsanız sıkıntı olmaz. Telefonu şarj ederken ise sadece basit işlemler yapın. Telefon şarjdayken oyun oynamak, telefonla konuşmak, ağır uygulamalar çalıştırmak telefonu ve pili normalden fazla ısıtacağı için hem pilin ömrüne hem de telefonun içindeki elektronik parçalara zarar verir.

   
    Gokhan  
  19.04.2020-17:37
  G

  Teşekkür ederim


1 12 13 14 15 16 18

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 859 yorum 667340
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 562.2  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2021