Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj

Android Pil Ömrü Uzatma: Yeni Telefon İlk Şarj


Yeni bir android telefon aldığınızda, telefonunuzun pilinin daha uzun ömürlü olması ve biraz da olsa daha yavaş tükenmesi için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Eğer yeni bir telefon aldıysanız ve telefonunuzu ilk kez şarj edecekseniz bu yazımızı okuyun.

Pil Alıştırma:

1)

Yeni bir telefon aldığınızda büyük ihtimal ile telefonunuz bir miktar dolu şarj ile ilk olarak açılır. Yani yeni aldığınız telefonunuzu ilk açtığınızda yaklaşık %30-%70 arası bir şarj miktarı bulunur. İlk olarak telefonunuzu kesinlikle şarja takmayın. Var olan bu şarj miktarını, telefonunuzu normal şekilde kullanarak %5-%10 arası bir seviyeye kadar düşürün.

2)

Telefonunuzun şarjı ilk kullanımdan sonra %5-%10 arasına indiğinde telefonunuzu kapatın. Telefonunuzu ilk gece kapalı olarak şarja takın ve yaklaşık 6-8 saat civarı şarjda bırakın. (Telefonun şarjı tamamen dolsa bile bu süreyi doldurduktan sonra şarjdan çıkarın) Kesinlikle yeni telefon olsa da, eski telefon olsa da şarjın tamamen biterek telefonun kendisinin kapanmasına izin vermeyin. Yani telefonun şarjı %5 civarına düştüğünde telefon kendini kapatmadan önce siz telefonu kapatın. İlk şarjda telefonunuz şarj olurken telefonu açmayın veya telefonu şarjdan çıkarıp tekrar takmayın.

3)

İlk 8 saat şarjdan sonra telefonunuzu şarjdan çıkarın ve açın. Yine normal bir şekilde telefonunuzu kullanarak şarjını tekrar %5’e kadar düşürün ve tekrar telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve ilk şarjda olduğu gibi yine yaklaşık 8 saat şarj edin. Bu şekilde ilk şarjı ve ikinci şarjı aynı şekilde tamamlamış oldunuz. Bunu dilerseniz toplamda ilk şarjlar için 3-4 kere tekrar edebilirsiniz.

4)

Batarya kullanımını tamamen %5’e kadar düşürdükten sonra telefon kapalı olarak yaklaşık 8’er saat tam şarj ederek pilini doldurdunuz ve bu işlemi 3-4 kere tekrarladınız. Artık telefonunuzu dilediğiniz zaman şarja takıp çıkartabilirsiniz, bundan sonra şarj ve telefon kullanımında zaman olarak özgürsünüz. Fakat ikinci adımda da söylediğimiz gibi hiçbir zaman telefonun şarjını sonuna kadar kullanıp telefonun kendisini kapatmasına izin vermeyin. Bu telefonun piline zarar verecek ve telefonun tekrar açılmasında sorunlar çıkartabilecektir.

telefon-ilk-sarj-2
Genel notlar:

*

Telefonunuzu yeni aldığınızda batarya kullanımının normal seviyelerde sürmesi için mümkün olduğu kadar telefonunuzu zorlamayın. Yani yüksek performans isteyen oyunları ilk bir hafta yüklemeyin ve oynamayın. Çünkü bu tarz tam performans kullanan pyunlar ve uygulamalar çok hızlı pil tüketirler. Bu da yeni bir telefon ve dolayısıyla yeni bir pil için alıştırma aşamalarını bozacaktır.

*

Özellikle yaz aylarında telefonunuzu direkt olarak güneş altında bırakmayın. Bu telefonunuzun ve pilinizin ısınmasına yol açar, pil verimini ve telefon işlevlerini bozabilir.

*

Telefonun ve pilin ıslanmasına izin vermeyin. Herhangi bir sıvıyla temas durumunda hızlı bir şekilde telefonunuzun pilini çıkartın ve birkaç saat kurumasını bekleyin. Aksi takdirde kısa devre sonucu pilinizin verimi oldukça düşebilir, hatta telefonun iç donanımı bozulabilir.

*

Her zaman telefonunuzu, özellikle yeni aldığınız telefonunuzu orijinal şarj aletiyle şarj edin. Yan sanayi ürünü veya diğer cihazların şarj aletlerinin akım ve voltajları orijinal şarj aleti ile aynı olmayabilir. Cihazınızı orijinal şarj aleti dışında başka şarj aletleri ile şarj etmeniz pil verimini kısa ve uzun süreçte oldukça kötü yönde etkileyecektir.

*

Yeni telefonunuzda ve genel olarak telefonunuzu şarja takılıyken kullanmamaya çalışın. Eğer kullanmanız gerekirse de basit işlemler için kullanın. Örneğin yüksek performans gerektiren oyunlar ve uygulamaları telefonunuz şarjdayken açmayın. Bu durum da özellikle yeni telefonlarda pil verimini uzun vadede oldukça kötü yönde etkileyecektir.

Yeni aldığınız telefonlar için veya kullanmakta olduğunuz eski telefonunuz için şarj etme ve şarj kullanma konusunda her türlü probleminizi ve sorunuzu aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

Güncelleme (2020): Aşağıdaki yorum bölümünde sık sık sorulduğu için buraya da ekleyelim. Bu yazımızı daha önceki tarihlerde yayınladıktan bu yana gelişen cep telefonu pil teknolojisi ile artık yeni piller genellikle Li-ion ve Li-Polimer olarak üretilmekte. Bu tür yeni nesil piller için aslında telefonu ilk aldığınızdan itibaren dilediğiniz gibi şarja takıp çıkararak kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat yine de anlattığımız bu yöntemi pilinizi daha çabuk alıştırmak için kullanabilirsiniz. Çünkü bu yeni nesil piller telefonun pili ne kadar kullandığını, pilin en üst yüzde yüz seviyesini ve en son yüzde sıfır seviyesini birkaç şarj ve deşarj işleminden sonra tam olarak öğrenirler. Bu yüzden ilk günlerde telefonun yüzde şarj göstergesi tam doğru çalışmayabilir. Aniden bitebilir veya yavaş yavaş biterken birden değişebilir. İşte bu öğrenme sürecini hızlandırarak pilin yüzde işaretinin tam verimle çalışması için yeni telefon şarj işleminde yine yukarıda anlattığımız adımları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem piliniz daha çabuk alışır hem de olası bir pil ömrü uzamasını garantilemiş olursunuz.


Sponsorlu  692 Yorum

   
    andropedi  
  25.09.2016-16:20
  andropedi

  Telefonun açık olması önemli değil. Yeter ki çok kullanmamaya çalışın..

   
    Lavinya  
  25.09.2016-15:53
  L

  Merhaba ben yeno telefon aldim jarza ilk taktiktan 3 saat sonra telefonu acmis hemen geri kapattim batarya da ir sorun olur mu casper via e1

   
    Ferhat  
  27.09.2016-11:37
  F

  Diyelim ki bir hafta telefona hiçbirşey yüklemedik Bir hafta bittikten sonra çok ağır uygulamalar, oyunlar ve videoları bir günde hepsini indirirsek birşey olur mu?

   
    andropedi  
  27.09.2016-20:01
  andropedi

  Herhangi bir sıkıntı olmaz. Bu işlemleri uyguladıktan sonra telefonunuzu dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Zaten standart telefon kullanımında oyun vs. ile telefon çok ısındığında ara vermek genel olarak telefonları korur. Pile bir etkisi olmasa da aşırı ısınmanın telefonun ömrüne etkisi olabilir.

   
    Ferhat  
  27.09.2016-21:08
  F

  Peki bu verdiğiniz bilgileri İPhone’a uygulasak olur mu veya zararı var mı İPhone’na

   
    andropedi  
  28.09.2016-21:16
  andropedi

  iPhone için de aynı işlemler geçerli, uygulayabilirsiniz.

   
    ali kaygisiz  
  30.09.2016-20:16
  a

  paran varsa samsung j5 paran yoksa nikia 3310

   
    Ferhat  
  02.10.2016-19:34
  F

  Bende şöyle bir sorun oluştu. Telefonum 6. gününde yanlışlıkla sıfırladım. Yani bir hafta daha mı bu işlemleri yapmalı mıyım?

   
    Yusuf  
  05.10.2016-23:42
  Y

  1yildir telefonu kullaniyorum amma yakinlarda yeni batarya aldim eskisi zarar gormusdu cok cabuk bitiyordu.. yeni batarya ojirinal bir batarua tam orjina amma hiss ediyorumki çabuk doluyor ilk gunkinden farkli olarak ve cabuk bitiyor.. yukarida soylediyiniz uygulamayi simdi yapa bilirmiyim? Amma tam 1ay olmus yeni batareya

   
    andropedi  
  10.10.2016-21:14
  andropedi

  Yukarıdaki uygulamayı şimdi yapmanız yine biraz etki edebilir fakat bir ay uzun süre. Ortalama en geç bir hafta içinde bu adımlar uygulandığında daha büyük etki edecektir. Yeni aldığınız pilin de bu kadar çabuk dolması ve bitmesi orijinal olmama ihtimalini gösterir.

   
    Mehmet  
  14.10.2016-00:17
  M

  Merhaba bugün samsung j5 2016 aldim ve telefon çok geç şarj oluyor sorun nedir acaba ??

   
    Mehmet  
  14.10.2016-00:31
  M

  Merhaba bugün samsung j5 2016 aldim ve telefon çok geç şarj oluyor sorun nedir acaba ??.

   
    Mehmet  
  17.10.2016-19:01
  M

  Merhabalar bugün note5 aldım ve dediğiniz tavsiyeleri uyguladım ama okumadan önce ilk taktığımda telefon açıktı okuduktan sonra yazınızı şarjzdan çıkarmadan kapattım ve şarja devam ediyor bi sorun olurmu acaba

   
    safa  
  19.10.2016-17:33
  s

  tesekurler

   
    Cevap verin lütfen  
  21.10.2016-20:42
  C

  Ben 2 3 hafta önce samsung galaxy a5 2016 aldım ve hiç açmadan direk şarja taktım ve şarjı %50 lerde bişeydi bende bilmiyodum bekledim %100 olunca çıkarttım sonra ilk kullanım sonrası %5 e kadar düşürüp taktım ve 8 saat bekletmeden %100 olunca çıkarttım ve şarjı biraz çabuk gidiyor gibi acaba pile bi hasar vermiş midir yani normal midir cevaplarsanız sevinirim.

   
    lütfen cevap verin  
  22.10.2016-10:59
  l

  geçen hafta s7 aldım ama ilk şarjda telefonun kendini kapanmasını bekledim ve 8 saat şarja taktım ama pili hızlı bitiyor. Diğer şarjlarda %5 olunca 8 saat şarja koysam pilin bitme hızı normale döner mi ?

   
    Emrullah  
  27.10.2016-09:05
  E

  Yeni telefon alacağım sony xa ultra pil ömrü uzatmak için ne yapmam gerekir ve bu telefon iyi bir telefon mudur?

   
    ibrahim  
  29.10.2016-23:55
  i

  merhaba. yeni note 5 telefon aldım. telefonu hiç açmadan kullanım klavuzunu okuduğumda “telefonunuzu kullanmadan önce şarja takınız ve tamamen dolduktan sonra kullanmaya başlayınız” yazıyordu. siz tersini söylüyorsunuz. ben klavuzun dediğini yaptım. bundan sonra ne yapmalıyım.siz ne diyorsunuz bu duruma. acil cevap lütfen

   
    mtar  
  03.11.2016-06:09
  m

  telefonum g4 gece elektrikler gitmiş ve sarjı biterek tamamen kapanmış çok zarar verir mi bir kereye mahsusda olsa acaba?

   
    Emrullah  
  05.11.2016-09:43
  E

  Sony xa ultra iki gün pil yetiyor dediler inanmadım ama yetiyor saat öğlen 1 de aldım salı günü Çarşamba akşamı saat 22:30 a kadar şarjı %10 du ve tabi,ki sony xa ultra ilerde ne olur bilemem

   
    andropedi  
  08.11.2016-22:05
  andropedi

  İşlemi şimdi yapsan da olur Şevval..

   
    Şevval  
  08.11.2016-21:55
  Ş

  Şarja ilk gün takmazsak yani 12 saat süresini yapmazsak telefonunn bataryası gelecekte çabuk mu bozulur o işlemi şimdi yapsam olur mu telefonu alalı 2gün oldu markası vestel Venüs v3 5070

   
    Miss Donna  
  11.11.2016-22:32
  M

  Merhaba telefonun lenova k5 alalı 9 gün oldu. Bugüne kadar kapalı halde 10 saat kadar şarjda birakmadim telefonu ve çok fazla sarj sorunu oldu. Bugunden sonra tavsiyelerinizi uygulasam bir duzelme olur mu ? %100 halde sarjdan aldıktan 5-6 saat sonra %10 a düşüyor.

   
    andropedi  
  12.11.2016-09:44
  andropedi

  Merhaba, tavsiyeleri şimdi de uygulayabilirsiniz. Fakat sitemizdeki diğer pil ömrü konularına da göz atmanızı öneriyorum. Hızlı şarj bitmesi bu yöntemleri uygulamadığınız için değil gibi görünüyor.

   
    Onur  
  19.11.2016-13:44
  O

  Merhaba.Bugün samsung galaxy c7 aldım.Telefonumun kutusundaki şarj aleti amerikan model ve sıkıntılı geldi.Firmayı aradım ve şarj aletini geri gönderdim değişim işleminin yapılıp yeni şarj aletimin bana ulaşması 1 hafta gibi bi sürede olacak.Telefonu ilk açtığımda %40 şarjı vardı.Google hesabıma girdim ve biraz inceledim telefonu suanda şarjı %33.Yazınızı okudum ilk aldığınız telefonu orjinal şarj aleti dışında başka bir telefonun şarj aletiyle şarja takmayın yazmışsınız.Şuanda telefonu kapattım içindeki %33 şarjı kullammayıp değişiminin yapılmasını ve orjinal şarj aletimin gelmesini bekliyim ve telefonu kulanmıyım diyorum.Sizin öneriniz ne olur acaba düşündüğüm şeyi yapmam doğru mudur?Şimdiden teşekkürler.

   
    Tuğçe  
  30.11.2016-02:03
  T

  Merhaba bir hafta önce j7 prime aldım dediklerinizin hiç birini yapmadm aldğmda %55 sarj vardı o bitmeden sarja taktm %70lerdeyken çikardm bitene kdr kullandm bunun bi zararı olmuşmudur simdi dediklerinizi yapsam bi yararı olurmu

   
    Mustafa  
  13.12.2016-00:47
  M

  Öncelikle merhaba . Yeni telefon aldım 2 kez şarj ettim ama ikisindede sarjini bitirdim ve 2.de 3 saat sonra aldım dolduğunu görünce ve ilk güne oranla sarjinin fazla azaldığını gördüm 3.ve4. şarj edisimde dedijlerinizi yaparsam acaba bu durum değişir mi

   
    Niyazi  
  21.12.2016-18:22
  N

  Samsung j7 aldım ilk sarzı yüzde 45 idi onu bitirdim ancak sarza takarken telefonu kapatmadim.sarzi dolunca çıkardım bisey olurmu.

   
    Seda  
  21.12.2016-19:09
  S

  Yeni telefonlarda boyle bir kural yok ilk sarsini bitirip sarza takin sonra kullanin saat olayi tarihte kaldi.

   
    andropedi  
  21.12.2016-22:32
  andropedi

  Telefonu kapatmamanız veya 3-5 şarj yapmamanız sorun değil. Fakat yeni pillerde geçerli bir kural hala var. Telefonuz pilinin ne zaman %0 olduğunu bilmeli ve arada öğrenmeli. Bu yüzden yeni telefonun şarjını yüzde 3-5e kadar bitirin ve sonrasında da tam şarj yapın. Hatta bunu ilk 3-5 gün uygulasanız ve pilinizi bu sürede çok ısıtmasanız gelecek için daha verimli pil kullanımı mümkün.


1 11 12 13 14 15 24

YORUM YAZ


E-posta adresinizi hiçbir şekilde kimse ile paylaşmıyoruz


BENZER SAYFALAR

PopülerÖnerilenİpucuNasıl Yapılır 692 yorum 571149
Popüler UygulamalarÖnerilen SayfalarAndroid İpuçları ve Yararlı BilgilerNasıl Yapılır? (Android)
, , , ,
Yazar: andropedi  Puan: 666.1  Y: 19/12/2014  Güncelleme: 14/01/2020      

ANA SAYFA | Android Uygulamalar | Android Oyunlar | Android Haberler | Android Forum | Android Duvar Kağıtları | Ücretsiz Uygulama | Tüm Kategoriler | İLETİŞİM

Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2020