Farkında Bile Değilsiniz, Aslında Her An Takip Ediliyorsunuz

     İNDİR HABER    G: 25/01/2015

dijital-takip-1
Gün içinde bir yerlere gidiyorsunuz. Etrafta bulunan bir çok güvenlik kamerası sizin görüntünüzü çekiyor ve ana merkeze göndererek yüz analiziniz yapılıyor. Ya da Facebook hesabınıza giriyorsunuz yüklediğiniz fotoğraflar, yazdığınız yazılar ve arkadaşlarınızla mesajlaşmalarınız, hatta şifreleriniz bile internet üzerinden bir merkeze gönderiliyor. Belki de telefonunuzun konum belirleyicisi ile bulunduğunuz yer anlık olarak birileri tarafından takip ediliyor. Bunların hepsinin sadece filmlerde olabileceğini mi sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz…

dijital-takip-2
Yüz Tanımlama Sistemleri

Çok değil, sadece bir kaç sene öncesine kadar kamera görüntülerinden birilerinin kimliğini otomatik olarak tanımlamak mümkün değildi. Fakat artık herhangi bir güvenlik kamerasının kaydettiği görüntüler bir yazılıma gönderilerek otomatik olarak o kişinin kim olduğu belirlenebiliyor. Bunun şu an için en sık kullanıldığı yerler havaalanları diyebiliriz. Bir çok suçlunun ülke değiştirmek için genellikle gitmek zorunda oldukları havaalanlarında bulunan güvenlik kameraları, kişileri yüzlerinden otomatik olarak tanıyabiliyor. Bunları yine programa yüklenen suçlu veya aranan listeleri ile eşleştirip sizin listede olup olmadığınızı otomatik olarak belirliyor. Ya da daha yakın çekim kameraları ile göz ve yüz şekillerinden yaşınız, cinsiyetiniz gibi bilgiler bile otomatik olarak belirlenip kaydedilebiliyor.

Yüz tanımlama sistemleri artık günümüzde neredeyse her yerde bulunan güvenlik kameraları ile yaygınlaşmaya başladı. Yani herhangi bir sokakta veya mekanda gezerken, orada bulunan kameraların sadece bir suç sonrası kullanıldığını düşünmeyin. Artık bu kameralardan gelen görüntüler anlık olarak işlenebiliyor ve sizi anında tanıyabiliyor.

Bu güvenlik sistemlerine karşı herhangi bir önlem almak mümkün değil. Çünkü eğer o kameranın önünden geçiyorsanız, görüntünüz alınıyor. Zaten bu yüzden günümüzde bazı topluluklar, güvenlik kameraları ile özel hayatlarının gizliliğinin ihlal edildiği için bu kameralara karşı protestolar başlatıyor.

dijital-takip-3
Web Kamerası Görüntü Hırsızlığı

Sizi bilgisayar başındayken takip edebilecek özel olarak geliştirilmiş bazı programlar da mevcut. İnternette dolaşırken, veya bilgisayarın karşısında üzerini değiştirirken kimsenin sizi görmediğini mi düşünüyorsunuz? Belki de yanılıyorsunuz.

Mayıs 2014’te Amerika’da, kişilerin Windows bilgisayarlarına gizli olarak yüklenen ve özel geliştirdikleri bir program sayesinde bilgisayarın web kamerasını kullanarak kişilerin görüntülerini çalan 90 kişi tutuklandı. Hatta bir üniversite öğrencisi, güzellik yarışmalarına katılan kadınların görüntülerini ele geçirmek için özel olarak tasarladığı programı kullanırken yakalandı. Bunun sizin başınıza da gelmesi mümkün. Yani bilgisayar başında otururken, hiç farkında bile olmadan kamera görüntüleriniz bir yerlere canlı olarak ulaştırılıyor olabilir. Çünkü bu yasa dışı web kamerası takip programlarının Dünya üzerinde yaklaşık 350,000$’lık kopyası satıldı ve yaklaşık 700bin kişi bu programların kurbanı oldu.

Peki bilgisayarınızın kamerasının yasa dışı kullanılmaması için ne gibi önlemler alabilirsiniz? Eğer bir Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, Dünya üzerinde en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemine sahip olduğunuz için tehlikeli yazılımlarla karşılaşma ihtimaliniz de oldukça yüksek demek oluyor. Windows işletim sistemi kendi içerisinde çeşitli güvenlik önlemlerine sahip. Ayrıca artık bir çoğumuz anti-virüs programları kullanıyor. Fakat bunlar yine de bazen yetersiz kalabiliyor. Çünkü sizi herhangi bir şekilde aldatarak bazı şeylere tıklamanız sağlandığında, bilgisayarınıza siz fark etmeseniz bile bir şeyler yüklenmiş olabiliyor. Ayrıca anti-virüs programlarının da bu tür bazı uygulamaları tespit edememesi olasılığı var. Bu yöntemin, yani sizi bazı bağlantılara tıklatarak bilgisayarınıza bir şeyler yüklemenizi sağlayan sistemlerin en çok kullanıldığı yol e-postalar oluyor. Çünkü artık neredeyse herkese e-posta üzerinden aylık faturaları, banka hesap özetleri, facebook gibi sosyal ağ bildirimleri gönderiliyor. Bunların sizi bilgilendirmek için yararlı oldukları kesin. Fakat ya size bankanız üzerinden geldiğini zannettiğiniz, orijinali ile neredeyse birebir bir e-posta gelse ve bu postada bulunan bir şeye tıkladığınızda bilgisayarınıza virüslü program yüklense? İşte tam bu yüzden e-postanıza gelen postalarda bulunan linklere veya gezindiğiniz bir internet sitesinde bulunan linklere tıklamadan önce çok kısa dikkatinizi verin. Gelen e-posta adresini mutlaka kontrol edin. Bunun sizin bankanız veya diğer bildiğiniz site web adresleri ile aynı olup olmadığını kontrol edin. Sadece tek bir harf değişikliği ile kandırılabilirsiniz. Mesela size Facebook’tan gelen bir e-posta gibi gözükebilir. Gelen adresine baktığınızda, adresin facebok.com olduğunu farkedebilirsiniz. Bunun gibi aldatıcı yöntemler ile tıkladığınız herhangi bir bağlantı bilgisayarınıza bu tarz web kamerası takip uygulamalarını veya şifrelerinizi kaydeden programları yükleyebilir. Önemli işlemlerinizi yaparken her zaman tıkladığınız bağlantıları, açtığınız ve kurduğunuz programları iki kere kontrol edin.

dijital-takip-4
Telefon Dinlemeleri

Artık günümüzde bu konu üzerine çok fazla endişe duymanıza gerek bile yok(!) Çünkü artık neredeyse herkesin telefonu herhangi bir anda gizli bir şekilde çok rahatlıkla dinlenebiliyor. Buna karşı alabileceğiniz herhangi bir önlem yok. Tek yapabileceğiniz, telefonunuzun ile konuşurken veya mesajlaşırken çok önemli bilgileri paylaşmamanız. Çünkü sizin telefonunuz da birileri tarafından takip ediliyor ve dinleniyor olabilir.

dijital-takip-5
Toplantı ve Konferanslarda Daha Dikkatli Olun

Genellikle çeşitli sektörler için düzenlenen konferanslar, fuarlar veya iş gezilerinde fazladan dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü böyle bir organizasyona şirketiniz tarafından gönderildiğinizde yanınızda en değerli bilgileri de oralara götürüyorsunuz. Çünkü şirketiniz size bir telefon, bir dizüstü bilgisayar, hafıza kartı vs gibi işinizi kolaylaştıracak donanımları sağlıyor.

İşte tam bu noktada bilgi hırsızları çok önemli şirket bilgilerinin sizin ve organizasyona katılan tüm kişilerin yanında olduğunu biliyor. bu yüzden bu tarz bilindik fuar, organizasyon ve konferans gibi etkinliklerde daha da dikkatli olmanız gerekiyor. Telefon dinleme sistemleri ile şirket telefonunuz o bölgede anlık olarak dinlenebiliyor. Ya da kaldığınız otelin telefonu veya web konferans hizmetleri canlı olarak takip edilebiliyor. Hırsızlar telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı çalabiliyor. Eğer herhangi açık bir Wi-Fi ağından internete bağlanırsanız da bu ağlara girerek bilgisayarınızdaki verileri ve önemli bilgileri çalabiliyor.

dijital-takip-6
GPS ve Konum Takip Sistemleri

Günümüzde artık uzaya fırlatılmış bir yüksek donanımlı fotoğraf uydusu ile neredeyse yerdeki bozuk paranın bile fotoğrafı çekilebiliyor. Ya da çok yükseklerde uçan bir insansız uçak canlı görüntüleri çekerek merkezlere gönderebiliyor. Tabi ki bunlar yüksek teknoloji gerektiren operasyonlar olduğu için sıradan birinin başına gelmesi düşük bir ihtimal. Ta ki birilerini rahatsız ettiğinizde, ya da takip edilmeniz gerektiğinde bu teknolojiler kullanılana kadar. Aynı zamanda artık herkeste bir akıllı telefon bulunuyor. Bu akıllı telefonlar sizin anlık konumunuzu GPS uyduları sayesinde belirleyebiliyor. Bu noktada belirtmekte fayda var, GPS uyduları tek yönlü çalışır. Yani telefonunuzun GPS alıcısını çalıştırdığınızda sadece telefonunuz GPS uydularından sinyal alarak konumunuzu belirlemeye başlar, bu uydulara herhangi bir veri göndermez. Tabi sadece GPS alıcısının açık olduğunu varsaydığımızda bu şekilde güvendesiniz. Fakat artık herkesin cebinde internet bulunuyor. GPS uydularından alınan bu konum bilgisi, telefonunuzun tarafından işlenerek internete bağlı çeşitli uygulamalarla paylaşılıyor ve konumunuz nokta atışı şeklinde belirlenebiliyor. Ya da telefon sinyal vericileri, internet uygulamaları gibi çeşitli sistemler de GPS alıcınız açık olmasa bile konumunuzu yaklaşık olarak belirleyebiliyor.

Sonuç olarak eğer yanınızda bir akıllı telefon varsa bundan kurtulmanızın pek de bir yolu yok. Çünkü o akıllı telefonu internete bağlı olması için, ya da harita uygulamalarında yol tarifi öğrenmek için, internet üzerinden mesajlaşmak için kullanıyorsunuz. Bu yüzden konumunuz veya internetiniz neredeyse hep açık. GPS ve internet üzerinden takip edilmekten kurtulmanın herhangi bir yolu yok. Maalesef tek yol telefon kullanmamak.

dijital-takip-7
Sonuç: Dikkatli Olun ama Karamsar Olmayın

Sizi hergün, günün her anı takip edebilen, bilgilerinizi bilinmeyen kişilere ya da merkezlere gönderen sistemlerden bahsettik. Teknoloji çağında bu sistemlerden kurtulabilmenin kolay yolları yok. Her an takip edilebileceğinizi, dinlenebileceğinizi unutmayın. Buna karşı önemli birşeyler yaparken hep dikkatli olun. Fakat bunu sürekli aklınızdan çıkarmayarak paranoyak olma yolunda adımlar atmış olabilirsiniz.

Dediğimiz gibi, sadece siz değil, artık herkes takip ediliyor. Bazen de bu takipler sizin ve ailenizin güvenli olmasına da yarıyor. Olası suçlular, arananlar, hırsızlar bu sistemler sayesinde yakalanıyor veya suçu işlemeden önce istihbarat yardımı ile engellenebiliyor. Bu teknolojik takibin hem olumlu hem de olumsuz yönleri bulunuyor. Hangi tarafın ağır bastığını ise henüz bilmiyoruz. (www.andropedi.com)

Siz de aşağıda yorum bölümünde, takip edilme hakkında bilgiler verebilir, yorumlar yapabilir, firkirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Görseller temsilidir, makale içerisinde yorumlanmış kısımlar bulunur
Farkında Bile Değilsiniz, Aslında Her An Takip Ediliyorsunuz  5 yıldız
Benzer Sayfalar:
Android ve Teknoloji Haberleri, Makaleler, Popüler
, , , , , , , , , , , , , , ,


Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

 SON YAYINLAR
 Kedi Savaşı Meow IO – Cat Fighter
 Vestel TV Android Akıllı Kumanda Uygulaması
 Sony Android Teknik Destek Uygulaması
 TRT Çocuk Araba Yarışı Android Oyunu
 Yeni Candy Crush Oyunu Çıktı: Candy Crush Friends
 SOSYAL
 
 BİLGİ
DMCA.com Protection Program
Kullanıcı Sözleşmesi
Hakkında/İletişim
Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2018 (dmoz registered)  (1627sayfa/6900yorum) k201208021123 9809 20182970451