Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

     İNDİR HABER    G: 01/07/2018

virus-telefon

Gün geçtikçe herkesin sahip olduğu android telefonlara antivirüs programı yüklemek gerekli mi? Bu soruyu cevaplamak her ne kadar zor olsa da size bu konuda teknik olarak biraz yardımcı olalım.

Android telefonların arayüzü ve kullandığı android işletim sisteminin yapısı gereğince siz çok sıradışı uygulamalar yüklemediğiniz sürece virüs bulaşabilecek bir sistem değildir. Antivirüs uygulaması gerekli mi sorusuna verilecek cevap aslında hayır olacaktır. Ama bu telefonunuza virüs bulaşmayacağı anlamına gelmez. Aslında bu noktada virüs kelimesinin tanımı devreye giriyor.

Bizler ilk olarak virüs ile bilgisayarlarda karşılaştık. Çoğumuzun kullandığı Windows işletim sistemi, virüs yazılımlarına daha elverişlidir. Bu yüzden virüsün yaratabileceği zarar ve sonuçlar Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlarda daha fazladır. Virüs yazılımlarının zararlarını bilgisayarlarda çok çektiğimiz için bu konu üzerinde aşırı bir hassasiyet oluştu. Fakat Android işletim sisteminde ve Android telefonlarda aslında bu kadar korkulacak bir durum yok.

İlk olarak android telefonlarda virüs diye tanımladığımız bir durumdan bahsedelim. Bildiğimiz üzere Google Play’de bulunan uygulamaların çoğu ücretsizdir. Zaten Android’i çekici kılan en büyük özelliklerinden birisi, uygulamalarının çoğunun ücretsiz olmasıdır. İşte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor. Bu uygulamaları üreten, tasarlayan kişiler neden hiç bir ücret talep etmiyor. Bunun nedeni basit. Uygulama geliştiricisi tasarladığı uygulamanın içerisine bir takım reklam oluşturan kodlar yazıyor ve bunu kendi hesabına bağlıyor. uygulama kullanıcıları bu reklamlara her tıkladığında uygulamanın tasarımcısı para kazanıyor. İşte uygulamaların çoğu bu yüzden ücretsiz. Bu uygulamalardan bazıları reklamları kendi programının içerisinde gösterirken, bazıları ise uyarı çubuğu diye tabir ettiğimiz telefonun üst kısmına uygulama kapalıyken bile reklam gönderiyor. Üstelik uyarı çubuğuna gelen bu reklamın hangi uygulama tarafından geldiğini fark edemiyorsunuz. İşte android telefonlarda virüs zannedilen en geniş yargı bu durum. Aslında bu, telefonunuza bulaşan bir virüs değil, yüklediğiniz bir uygulamanın reklamları.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan bir diğer durum ise uygulamaların yüklerken sizden istediği izinler. Öyle basit uygulamalar var ki, hiç haddi olmadığı halde sizden internete erişim, çağrı durumları gibi izinler istiyor. Bu izinlere tabi ki dikkat etmek gerekir. Fakat bu konuda ön yargı oluşan bir durum var. Mesela internetle işi olmayan bir uygulama sizden internet izni isteyebiliyor. Çünkü bir önceki paragrafta bahsettiğimiz reklamları telefonunuza göndermesi için uygulamanın kendi içerisinde bu reklamları internetten alması gerekiyor. Örneğin telefon çağrı durumu iznini istemesinin sebebi ise, uygulama açıkken her hangi bir çağrı/arama aldığınızda uygulamayı dondurmak ve siz görüşmenizi bitirdikten sonra uygulamaya dönmenizi sağlamak. Yani uygulamanın çağrı geldiği anda göçmemesini sağlamak.

Android telefonlarda virüs endişesi yaratan iki durumdan bahsettik. Aslında bu yargıyı oluşturan uygulamaların neredeyse yüzde 95’i güvenilir uygulamalar. İşte geriye kalan yüzde 5’lik kısımda telefon kullanıcısının kararları devreye giriyor. Android markette bulunan uygulamaların çok az bir kısmı telefonunuz için gerçekten tehdit oluşturan uygulamalar. Siz zaten uygulamanın yüklenme sayısına, yorumlarına, oy oranına bakarak bu uygulamanın ne kadar sağlıklı bir uygulama olduğuna karar verebiliyorsunuz. Tabi bahsettiğimiz bu reklam mevzularından dolayı oluşan ön yargıların bulunduğu market yorumlarını göz ardı etmelisiniz ve kendi kararınızı vermelisiniz. Bu aşamada, bu uygulama ise bu reklamlara razı olup olmadığınıza karar vermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi daha önce yüklediğiniz uygulamaların bazılarından bu tip reklamlar telefonunuzun uyarı çubuğuna geliyorsa ve siz bu reklamların hangi uygulamadan geldiğini bulamıyorsanız bu durum için de bazı uygulamalar mevcut. Bu uygulamalar gelen bu reklamların hangi uygulama tarafından geldiğini size gösteriyor. Bu tip bir uygulamaya ihtiyacınız varsa yorum bölümünde yazarak talep edebilirsiniz.

virusler-telefon

Şimdi aklınıza şu soru gelebilir. Madem android telefonlara virüs bulaşma riski çok çok az, neden bu kadar antivirüs uygulaması mevcut? Çünkü yazımızda bahsettiğimiz virüs bulaşma durumu zannedilen reklamlar vs, çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyor ve bu durumu endişe ile karşılıyorlar. Android telefon kullanımı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan ve bu gibi durumlarla baş edemeyen kullanıcılar “virüslü” diye tabir ettikleri bu durum karşısında antivirüs uygulaması arayışına giriyorlar. Antivirüs yazılım şirketleri ise durumun farkına vararak aslında büyük bir kısmı yanlışlıkla oluşan antivirüs yazılım arzını, android için antivirüs yazılımı geliştirerek karşılıyorlar. Böylelikle android telefonlara virüs bulaştığı zannediliyor ve bu virüsleri temizlemek için de büyük firmaların antivirüs yazılımı geliştirdiği izlenimi oluşuyor. Aslında bu uygulamaların yaptığı neredeyse tek şey, uygulamalar tarafından gönderilen istenmeyen reklamları tespit etmek ve hassas izinler isteyen bazı uygulamaları yüklerken veya sonrasında size bildirmek.

Android cihazlarda virüs diye bir şey yok gibi bir izlenim oluşturmak istemiyoruz. Anlatmaya çalıştığımız şey aslında virüs bulaşması zannedilen bir çok durumun virüsle değil de istenmeyen reklamlardan kaynaklanan bir durum olduğunu sizlere anlatmak. Yoksa her şekilde, içerisinde yazılım bulunan her elektronik cihaza “virüs” diye tabir ettiğimiz, kötü amaçlı olarak kodlanmış yazılımların bulaşma ihtimali tabi ki var. Bu düşük olan ihtimal için kullanıcının biraz dikkatli davranması zaten ihtimali neredeyse sıfıra yaklaştırıyor.

Şimdi konunun özetine gelirsek, yani asıl sorumuza geri dönersek. Android telefonda antivirüs uygulamasına gerek var mı? sorusuna genel anlamda hayır cevabını verebiliriz. Tabi ki sadece biraz dikkatli olmak ve yüklediğimiz uygulamaların ne işe yaradığını az çok incelemek gerekli. Çok küçük ihtimal olan ve virüs diye tabir edilen durumlardan kaçınmak için az dikkatli olmak varken, para verip bir antivirüs uygulaması satın almak ve kullanırken de telefonun yavaşlaması problemi ile karşılaşmak aslında çok da gerekli olan bir durum değil. Tabi telefonunuzda çok çok önemli bilgiler bulunuyorsa ve çok güvenlik gerektiren işlemler yapıyorsanız durum değişebilir, yazılımlı elektronik cihazlara virüs bulaşma ihtimali hiç bir zaman sıfır değil. Yine de son karar size kalmış.

www.andropedi.com
Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?  5 yıldız
Benzer Sayfalar:
Android ve Teknoloji Haberleri, Makaleler, Önerilen, Popüler
, , , , , , , , , , , , , , , ,


  333 Yorum

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »

    Hakan  (misafir)
  20.01.2016-07:00

  Merhaba,
  En son yüklediğim yani suphelendigim programı kaldirdim ve ona ragmen hâlâ uyari aliyorum. Bahsettiğiniz, hangi programdan geldiğini gösteren uygulama, benim işime yaramaz diye düşünüyorum. Bu durumda, telefonun şuan ki halinin backup ini alırsam ve fabrika ayarlarina dönüp, sonra aldığım backup i tekrar yüklersem düzelir mi sizce? Yani virus reklami varken alinan backup bir işe yarar mi? Ya da nasil cozebilirim bu durumu?
  Yardımlarını icin şimdiden teşekkür ederim.

    andropedi  (üye)
  20.01.2016-22:57
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Virüs reklamı varken aldığınız backup geri yüklendiğinde büyük ihtimal virüs de geri gelecektir. En iyisi rehberinizi yedek alıp sd kartı da bilgisayara yedekleyip her ikisine format atmak…

    cansu  (misafir)
  20.01.2016-23:19

  meraba öncelikle beni sorcagım sey hafıza kartıyla ilgili uzun zamandır teli pc ye baglamadım ama telefon bazen cok takılıyor ve hafıza kartımda olan resimler yer değiştirmiş hafıza kartımda virüs mü var acaba?

    gözde  (misafir)
  21.01.2016-08:58

  evet bende aynı problemle karsılasmıstım telefonu pc ye bagladııgmda karttaki fotolar var ama müzikler 0 olarak gösteriyor.bide eger kartta virüs varsa telefona bulasırmı yani hesaplarımız icin tehlike mi

    Simay  (misafir)
  21.01.2016-11:51

  benimkinde pc de gözüküyor her sey ama bir keresinde fotografların yerleri değişmişti karttaki onun dısında bi problem olmadı telefoncuya götürdüğümde format atın telefona demişti ne alaka anlamadım ama telefonluk bişey mi bu

    andropedi  (üye)
  21.01.2016-18:20
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Bu durumun telefonla pek ilgisi yok. Yani kullandığınız kamera uygulamalarına göre fotoğraflarınızın yeri değişebilir. Virüs vs. ile alakası yok. Ayrıca telefondaki müzikleri bilgisayarda görebilmek için usb flash disk modunda bağlanıp klasörleri görmeniz lazım. Ya da direkt micro-sd kartınızı telefondan çıkartıp bir micro-sd kart adaptörüne takarak bu şekilde bilgisayara takarsanız müzik dosyalarınız dahil tüm klasörleri görebilirsiniz.

    cansu  (misafir)
  22.01.2016-10:26

  tesekkur ederim evet pcde gözükmeye basladı simdi

    tugçe  (misafir)
  30.01.2016-17:09

  ben telefonuma root atmayı düşünüyorum fakat root attırtıktan sonra telefona virus girer mi ? root attırdıktan sonra virus programı gerekir mi ? root atarken telefonumu nasıl viruslerden korurum.
  telefonum lg g4c

    andropedi  (üye)
  31.01.2016-20:30
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Root attıktan sonra telefonunuza virüs girmez. Google Play market dışından uygulama veya oyun yüklemeyin yeterli.

    Ferhat bedir  (misafir)
  02.02.2016-12:12

  Of ya hep donuyo telefon

    fire_124  (misafir)
  02.02.2016-13:03

  root atmanın faydaları ve zararları nelerdir? android sürümüm 5.0.2 dir. root atarsam ne gibi zararla karşılaşırım?

    andropedi  (üye)
  02.02.2016-19:10
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Merhaba fire_124. Sorunuzla ilgili olan cevaplar yazımızda geçiyor zaten. Daha detaylı bir cevaba ihtiyaç olursa dilediğiniz zaman detaylı olarak sorabilirsiniz…

    Zeynep Çil  (misafir)
  19.02.2016-02:01

  Ayrıntılı bilgilendirdiğiniz için çok tşk ederim.

    tuba  (misafir)
  05.03.2016-19:34

  İnternette 6 virüs var diyorlar ne yapmalıyım

    meloki  (üye)
  06.03.2016-00:22
  meloki
  Yorum: 7
  Üyelik: 03.08.2012

  İnternette karşılaştığınız bu uyarılar tamamen reklam amaçlıdır. Tıklamadan kapatın, telefonunuzu kullanmaya devam edin. Virüs falan yok telefonunuzda.

    Ada  (misafir)
  06.03.2016-15:39

  Telefondan müzik indirince karsima telefonunuza virus bulasmis telefonunuz ciddi sekilde hasar gormustur dedi teknik servise gittim adam bana dediki inanma o sitenin dedi 360 security indirdim virus taramasini yapiyom guvenli tehdit bulunmadi diyor nolur telefonumda virus varmi yokmu

    Ada  (misafir)
  06.03.2016-15:48

  Ama ben muzikleri indirdim virus var diyen muzikleri tek indirmedim virus bulasmismidir acaba

    Ada  (misafir)
  06.03.2016-15:48

  Nolur yardim edin telefonumda bisey yoktur yani virus

    andropedi  (üye)
  06.03.2016-16:16
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Hayır telefonunuzda virüs yok. Daha önce de dediğimiz gibi bunlar aldatıcı reklamlardır.

    Gamze  (misafir)
  06.03.2016-18:43

  Merhabalar internet sitsinde dolasırken karsima virus bulundu cihaziniz tehlikede bende normal googleden 360 security indirdim virus taramasi yapiyorum cihaziniz guvende acaba virus varmidir.360 security indirdim telefonuma zarar verirmi.

    hasan ayaydın  (misafir)
  09.03.2016-23:26

  Bır yere gırdım ve bana bataryayı ciddi sekilde zarar veren (6) vırusu var dedı iannmalımıyım yoksa vırus sılme programımda var 2 tane onlarda vırus gözükmüyor.ama bataryada gercek sorun var sarja takıp oynuyordum ve sarjsız oynarken %20 net acık oyuna gırıyo ru m fazla dayanmıyor 5 dk dan az dayanıyor sonra satj bıtıyor bu vırus varsa nasıl silebılırım.TESEKKURLER

    Ceyhun  (misafir)
  22.03.2016-21:49

  Ya ben facede dolaşıyordum ondan sonra arkadaş mesaj attı tıkladım sonra bir tane hipo sitesi vardı galiba yanlışıkla tıkladım sonra samsungdan bir uyarı geldi ingilizce olarak 3. parti yazılımı gibisinden bişeyler söyledi sanırım confirme tıklamadan direk çıktım ama bişey indirmedi sizce bir şey olmuşmudur lütfen yardım edin

    Gamze  (misafir)
  23.03.2016-11:14

  Telefonuma clean master indirdim virus temizleyicisi telefonumu soğutuyorum altbkisimda bi yazi var android cihaziniz yavas bakin diyo virus varmi diye bakiyom karsima internete giriyor ve uc tane virus bulundu bu adimlari takip edin diyor.biyere basmadim dedilerini yapmadim yelefonda virus varmidir lutfen yardimci olun.

    Gamze  (misafir)
  23.03.2016-11:15

  Telefonu tariyom virus bulunmuyor dogrumudur acaba

    Gamze  (misafir)
  24.03.2016-08:12

  Andropedi neden cvp yazmiyorsun artik dana ihtiyavimiz var lutfen cvp yaz nolur.

    andropedi  (üye)
  27.03.2016-20:37
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuzda virüs yok. Ayrıca telefonunuzdaki antivirüs, hızlandırıcı, soğutucu vs programlarını kullanmayın ve kaldırın.

    Nihat Pişkin  (misafir)
  29.03.2016-22:14

  merhaba ben sony xperia Z3 kullanıcısıyım telefonda avg protection virüs programı vardı sanırım telin şarjını emiyordu bende sildim henüz deneme şansım olmadı şarjını ama benim endişe ettiğim android sistemi önbelleği kendi kendine temizliyor mu ?

    Selim  (misafir)
  01.04.2016-14:22

  Bi çok kişinin yaşadığı sorundan nasıl kurtulduğumu anlatmak istiyorum. Çocukların indirdiği programlar sebebiyle telefonda hem tarayıcıda tıkladığınız baglantı yerine abuk sabuk isimli baska bir yere yönlendirilme ve telefonun kendiliğinden lutu vidmate gibi abuk sabuk programları indirme, kendiliğinden kapanıp açılma ve sürekli reklam gelme gibi problemleri vardı. Telefona format atıp dns numaralarını değiştirince tarayıcının yönlenmesi sorunundan kurtuldum ama diğerleri devam ediyordu. Yaptığım araştırmada tek çözümün root atmak olduğunu gördüm.Riskleri sebebiyle tereddütlerim olsa da garanti süresinin dolması ve yapacak başka bir şey olmayınca Son çare onu denedim. İnternette masaüstü PC ile yapılanlar çoğunluktaydı ama nasıl yapılacaklarını anlamadım bile:) Sanırım her telefona göre farklı yapılıyormuş.Tam ümidi kesmişken benim telefon için hazırlanmış bir Video buldum, ingilizceydi ama hareketleri takiple yaptım.üstelik pc bağlantısı gerktirmeden sadece tel üzerinde yapılıyordu. Bu arada benim telefon sony xperia sp. Root olduktan sonra virüs programı indirdim,dr web, yarattım,12 virüs buldu,sildim. Sonra sistem uygulamalarını silen bi programı buldum, ismini şimdi hatırlamıyorum,bulursam sonra yazarım. O programdan kendiliğinden yüklenen o programları ve APK dosyalarını sildim. Sonra rootu tekrar kaldırdım.Benim sorunum çözüldü, darısı size. Çok pis bi durumdu yasayan bilir,belki Size de faydası olur diye yazıyorum.

    Selim  (misafir)
  01.04.2016-14:32

  İzlediğim videoda htpps//twolroo.Com sitesine telefondan girip baglantidan işlemleri takip etti, sonrasında google planda supersu programını kurdu, en Son root olup olmadığını gösteren bi programla root oldugunu anladı. Supersu programından sonradan root tekrar kaldırılıyor

    Selim  (misafir)
  01.04.2016-14:34

  htpps://towelroot.Com

    Selim  (misafir)
  01.04.2016-14:39

  Sistem dosyalarını silen programın Adı System app Remover, google planda var,rootla calisiyor, ama önce internette tarayıp nasıl yapılacağını okuyup araştırın, her dosyayı silmemeniz gerekiyor

    Elif  (misafir)
  01.04.2016-21:10

  Hangi virus programi indirdiniz selim bey msj atsaniz burdan sevinirim.

    Selim  (misafir)
  03.04.2016-09:38

  Dr.Web isimli Program elif hanım

    Elif  (misafir)
  03.04.2016-13:20

  Teşekkurler selim bey

    Elif  (misafir)
  03.04.2016-13:33

  Selim bey dr. Web indirdim telefonumu taradim ve tehdit bulunamadi. Yani telefonumda virus yok programi kaldirayimmi acaba.

    Selim  (misafir)
  04.04.2016-23:07

  Siz bilirsiniz, durmasında bir sakınca yok,arada tarattırır kontrol edersiniz,rica ederim

    Elif  (misafir)
  05.04.2016-07:44

  Tşkler selim bey yardimci olduğunuz için.

    deniz  (misafir)
  05.04.2016-17:06

  Iyi aksamlar gecen gün oynadigim oyunda videolu reklamlar cikti yanlislikla tikladim googleda bi seye yonlendirdi dah sonra dosyalarimda bi tans oyun videosu buldum actim ve sildim bir şey olmadi telefon normal calisiyor ama yinede virus bulasma etkisi varmi acaba

    burcu  (misafir)
  05.04.2016-18:13

  merhaba, benim dıscovery elite markasında telefonum var, bu sabah sarkı indirmek istedim googleden sarkının adını yazdım ve cıkan lınklerdekı sıtelerden ındırmeye calıstım ınmedı sonra 3 saat sonra falan telefonum uyarı verdı telefonunuza virus bulastı ve bataryanız zarar gordu diyesonra bı ekran acıldı yetişkın sıtelere gırdınız 6 kaynaktan vırus bulastı ve bu sebebple%28.7 oranında hasar tespıt ettık dıye bu viruslerı kaldırmazsanız bataryanız bloke olucak ve telefonunuz kalıcı olarak kapatılacaktır dıye yapacaklarımızı yazmıs 360 securıty yukle ve ve uygulamayı % 100 gelınceye kadar calıstır yaptım bu sure zarfında dk vardı ekranda 4 dk cıvarında bıraz uzun oldu ama sımdı bn bu vıruslerı temızledıgıme ınanıyorum o programı yukledım %100 yaptım fakat bu bataryamdakı hasarda onarıldımı ve bı daha bu uyarı mesajını alırmıyım tesekkurler

    Rana  (misafir)
  09.04.2016-21:41

  İiiiirrrrrennnnçççç

    Ecrin  (misafir)
  11.04.2016-15:57

  Burcu hanım o tür virus reklami karşınıza çıkınca hiç bir adımını takip etmeyin.onlar aldatıcı reklam insallah dedikleri adımları takip etmemissinizdir. Dedikleri adimi takio ederseniz o zaman cihaziniza virus bulasir.

    Ayşe  (misafir)
  11.04.2016-22:14

  Telefonum sony Xperia z2. Muzik ındırmek için bi siteye tıkladım. Telefonunuza virüs bulaştı.bataryanıza 2 virüs bulaştı zarar verıyo dıye bi sayfa açıldı. Vırusu hemen temizle butonuna basınca bi uygulama indirmek için tel numarası istedi. Bende numaramı gırmedım hiç bişe ındırmeden gerı çıktım. Gerı çıkmak isteyince titreşimli uyarı falan verdı ama gercekten Vırus bulaşmış mıdır acaba bilgilendirir mısınız lutfen

    Ayşe  (misafir)
  11.04.2016-22:17

  Android alert. Com-bcn dıye bi yerden sistem uyarısı verıyo

    Ayşe  (misafir)
  12.04.2016-09:49

  Andropeni lutfen cevap verın

    bhrakan  (misafir)
  13.04.2016-18:14

  Bazı sitelere girdiğimde telefonunuzda virüs var,silmezseniz bataryanıza ciddi anlamda hasar verecek, sayfayı kapatmayın yazıyor.Ne yapmalıyım?Telimi ve onayımı istiyor.Hatta mesaj geliyor.Onaylamak için ewt yazıp gönderin diye.

    bhrakan  (misafir)
  13.04.2016-18:16

  Demeyi unuttum telefonum grand plus neo

    Adem  (misafir)
  13.04.2016-20:27

  Internette dolasirken telefonunuzu (6) virüs bulasti uyarısı geldi sonrasında bu sayfadan çıkarsanız eğer telefonunuz bir gün icinde bloke olacaktir diye bisi geldi acaba virüs girdi mi telefonuma blok olur mu telefonum samsung galaxy j1 kullanıcısının . Luuuuttffffeeeeeen yardımcı olun

    Adem  (misafir)
  13.04.2016-20:29

  Andopediiii lutfeeen sorularımızı cevapsız birakmayin

    Adem  (misafir)
  13.04.2016-20:30

  Yanlış yazmisim pardon andropedi olcak

    andropedi  (üye)
  13.04.2016-21:26
  andropedi
  Yorum: 1249
  Üyelik: 02.08.2012

  Telefonunuza virüs bulaştı dedikten sonra herhangi bir tıklama yapıp telefonunuza birşeyler yüklemediyseniz sıkıntı yok..

Sayfalar: « 1 2 3 4 5 [6] 7 »siz de Yorum Yazın


İsim:
Üyeliğiniz varsa giriş yapın veya kayıt olun. Üye olduğunuzda profilinize fotoğraf ekleyebilir ve çeşitli avantajlardan yararlanabilirsiniz.
Yorum:

   

Yorum göndermeden önce yukarıdaki kutucuğu işaretlerseniz, bu sayfaya sonradan yapılacak yorumlar e-posta adresinize gönderilir.

 SON YAYINLAR
 Bilimsel Hesap Makinesi (Intergal, Türev) Android
 Ateş Et, Yok Et ve İlerle – Mr Gun Android
 EaseUS Veri Kurtarma ile Silinen Dosyalarınızı Kurtarın!
 Ücretsiz Oyun ve Uygulamaları Kaçırmayın (5 Eylül 2018)
 Sahte Konum ve GPS için Android Uygulaması
 SOSYAL
 
 BİLGİ
DMCA.com Protection Program
Kullanıcı Sözleşmesi
Hakkında/İletişim
Android Uygulama, Oyun ve Teknoloji Haberleri - Andropedi © 2012-2018 (dmoz registered)  (1615sayfa/6868yorum) k201208021123 9809 20182612134